Sexuální abeceda

A
Ablutofilie

ablutofilové milují horské teplé prameny, horké sprchy atd. Právě taková místa je sexuálně vzrušují. Stimulují je nejenom reálné horké páry a teplé vody, ale i pouhá představa o tom, že v nich smočí své vzrušené tělo.

Abrasion play

základem „abrasion“ hraní je dráždění intimních partií (které jsou velmi citlivé) drsnější pomůckou, třeba i domácky vyrobenou. Často se používají i přírodniny – kůže, kůra či jiné hrubší materiály. Cílem je dráždit jemnou pokožku drsnou „hračkou“ a tím ji lehce odírat – pro mnohé je to intenzivní cesta k sexuálnímu vzrušení a také orgasmům.

Afrodiziakum

toto slovo pochází v řečtině a je odvozeno od jména bohyně Afrodíté, která ztělesňovala lásku, sexualitu, krásu a plodnost. Za afrodiziaka se označují prostředky, které příznivě ovlivňují sexuální vzrušení, posilují mužské a ženské libido.

Agalmatofilie

pojem pochází z řeckého slova agalma = sochy a philia = láska. Tento výraz označuje poruchu, kdy člověka sexuálně vzrušují sochy. Může se jednat o touhu po skutečném sexuálním styku nebo i o nesexuální touhy, tedy kdy člověku stačí pouhé pohledy na sochu nebo její dotýkání.

AIDS

onemocnění způsobené virem HIV. Nemocný člověk ztrácí obranyschopnost organismu. Jedná se o smrtelné onemocnění, které je přenositelné při nechráněném sexuálním styku!

Air sex

netradiční sexuální praktika, kdy jedinec předvádí imaginární sex s druhou osobou. Aktéři air sexu jsou během svého imaginárního sexu oblečeni.

Akrotomofilie

představuje specifickou úchylku, kdy člověka vzrušují amputované končetiny nebo protézy partnera či partnerky. Může se objevovat i přímý fetiš na pahýl končetiny.

Alvinofílie

je termín označující sexuální zájem zaměřený na pupík. Pojem pochází z latinského slova alvus – břicho a řeckého slova philia – láska. Pro alvinofílií se užívají i anglické názvy Navel Fetishism nebo Belly Button Fetishism.

Amaurofilie

člověka postiženého touto úchylkou sexuálně vzrušuje partner či partnerka, kteří ztratili zrak, nebo ho mají silně poškozený.

Amychofílie

pokud někoho vzrušuje škrábání při erotických hrátkách, jedná se o poruchu nazývanou amychofílie.

Anální fisura

trhlina v oblasti anální sliznice. Nejčastěji vzniká během análního sexu bez lubrikantu, a tedy „na sucho“.

Anální sex

penetrace konečníku penisem/erotickou pomůckou/rukou.

Androlog / andrologie

specialista nebo obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí.

Andrologie

obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí (specialista = androlog).

Andropauza

představuje mužskou podobu menopauzy. Popsání mužské menopauzy je poměrně složité, protože neexistuje jednoznačné kritérium, které by sloužilo k diagnostice tohoto stavu. Pokles pohlavních hormonů začíná u mužů okolo 30. roku života a první příznaky nedostatku pohlavních hormonů se většinou objevují mezi 50. a 55. rokem života. Mezi časté příznaky andropauzy patří emotivní podrážděnost, rozladěnost, psychické potíže, poruchy spánku, pocity vyčerpanosti, ztráta libida, problémy s pokožkou, úbytek svalové hmoty nebo zvýšené vypadávání vlasů.

Anilingus

sexuální praktika spočívající v uspokojování sexuálního partnera stimulací anální oblasti jazykem.

Anime

má svůj původ má v Japonsku a jedná se o označení pro animované seriály a filmy, které jsou kresleny prostřednictvím japonského stylu manga. Mezi směry anime spojené s erotikou patří například: Ečči, Hentai, Šónen-ai/Jaoi, Šódžo - ai/Juri

Anorgasmie

je typ sexuální dysfunkce, při které člověk nedokáže dosáhnout orgasmu buď sám, masturbací nebo během pohlavního styku s partnerem. U mužů může být tento stav označovaný jako zpožděná ejakulace. Anorgazmie může často způsobit sexuální frustraci a úzkost ve vztahu. Je o mnoho častější u žen než u mužů. U mladých mužů se objevuje velmi zřídka.

Antikoncepce

neboli kontracepce je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění, a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství.

Antikoncepční náplast

patří mezi tzv. krátkodobou antikoncepci. Náplast obsahuje estrogen a progestin a aplikuje se nalepením na pokožku (hýždě, spodní část břicha, rameno…). Každý týden se náplast vymění za novou.

Armbinder

náročný bondage úvaz, při kterém jsou ruce znehybněny za zády a přitom fixovány společně s rameny. Z tohoto úvazu se nedá běžným způsobem dostat.

Asexuál

člověk, kterého nepřitahují vůbec žádní lidé. Stejně jako homosexuál, heterosexuál nebo bisexuál je asexuál sexuální orientací. A asexuální lidé (neboli ace/aces) často nepociťují žádnou nebo jen malou sexuální přitažlivost k ostatním. Identifikovat se jako asexuál je něco jiného než například celibát nebo sexuální abstinence.

Ass to mouth

kombinace análního a orálního sexu. Pokud má být tato technika bezpečná (přenos infekčních nemocí) je třeba při každé změně z análního k orálnímu dráždění vyměnit používaný kondom za nový!

Augmentace penisu

zvětšení obvodu penisu až o 3 cm pomocí vstřikování vlastního tělesného tuku, silikonu, speciálního gelu nebo kyseliny hyaluronové. Aby výsledky zůstaly beze změn, zákrok se musí během života opakovat. Zákrok není levný. V ČR je několik klinik estetické chirurgie, kde si nechat penis zvětšit, a tedy augmentovat.

Autodermantofagie

jedná se o úchylku, kdy člověka dráždí a silně sexuálně vzrušuje, když pojídá vlastní kůži. Nejčastěji se jedná o kůži, která je suchá nebo se loupe. Osoby trpící touto úchylkou nepotřebují ke vzrušení jinou osobu.

Autoerotická asfyxiace

neboli samoškrcení je poměrně nebezpečná sexuální praktika. Jedinec se kvůli dosažení orgasmu sám dusí nebo škrtí. V průběhu této praktiky může dojít k poškození mozku nebo dokonce k zástavě srdce.

Autoerotismus

pohlavní ukájení bez účasti partnera, dráždění vlastního pohlaví (masturbace) nebo sexuální fantazie.

Autofelace

je druh masturbace, při které si muž vlastními ústy dráždí svůj penis.

Axilární sex

jedná se o soulož v podpaží a je jednou z technik, kdy nedochází k průniku do těla. Podstatou je, že muž vloží svůj penis do podpaží partnera/partnerky a poté začne provádět stejné pohyby jako při souloži.

B
Balanitida / balanopostitida / balanitis

jedná se o zánět žaludu, často kombinovaný se zánětem vnitřního listu předkožky. V takovém případě se správně nazývá balanoposthitis. Nejčastěji bývá původu bakteriálního, mykotického nebo virového. Vyskytují se i neinfekční balanoposthitidy původu alergického, iritačního apod.

Ball Binding

neboli podvazování koulí patří mezi techniky bondage v rámci BDSM her. Spočívá v pevném uvázání provazu v horní části varlat. Přivázáním je možné také stáhnout kořen penisu. Podvázání může sloužit k prodloužení erekce s intenzivnějším orgasmem. Celkové svazování by nemělo trvat déle než 20 minut.

Ball busting

tímto termínem se označuje sexuální praktika, při které je způsobována bolest mužským genitáliím. Jedná se o tvrdé mučení varlat a penisu, které může mít i zdravotní následky. Většinou se jedná o různé mačkání, pošlapávání, kopání, podvazování varlat, elektroškoky do penisu, bičování penisu, cévkování, spanking genitálií či propichování předměty.

Ball lock / nut lock

neboli uzamčení koulí je technika upevnění visacího zámku mezi penis a šourek. Pokud se zvolí správná velikost, je umožněn volný pohyb a cirkulace krve, ale nelze sundat zámek bez jeho odemknutí.

Ballstretcher

v překladu jako „natahovač koulí“. Označují se tím různá závaží, která se dají připnout na varlata a díky jejich podstatné váze na ně silně tlačí.

Bazální teplota

je nejnižší teplota, které dosahuje naše tělo v klidu. Bazální teplotu si měří zejména některé ženy v průběhu menstruačního cyklu a slouží k přesnému zjištění, kdy bude mít žena ovulaci. U ženy ovlivňují teplotu hormony gestageny a estrogeny. V průběhu menstruačního cyklu se bazální teplota mění, před ovulací bývá nižší (tzv. folikulární fáze), během druhé fáze tzv. luteální dochází ke zvýšení bazální teploty (díky produkci hormonu progesteronu). Obě fáze od sebe dělí ovulace. Bazální teplota by se měla měřit ihned po probuzení, proto je vhodné si k posteli předem připravit teploměr. Důležité je také měřit teplotu vždy ve stejný čas a zvolit stejné místo (např. ústa, pochvu).

BBW / Big Beautiful Woman

anglická zkratka pro Big Beautiful Woman, v českém překladu pro krásné boubelky. Jedná se o sexuální přitažlivost pro ženy obézní nebo s větší nadváhou. Častá označení pro boubelky bývají také pojmy kypré tvary, plnoštíhlá postava nebo Venuše.

BDSM

(bondáž/dominance/submisivita) při těchto sexuálních aktivitách je důležité splnit pravidla S.S.C. ! (SAFE – než začneme provádět aktivitu, musíme odhalit všechna možná rizika a musejí být zabezpečena preventivní opatření, SANE - činnost se provádí citlivě a rozumně, CONSENSUAL - oba partneři jsou obeznámeni s podstatou aktivity a souhlasí s ní). Použití pomůcek např. bondážní pásky, lana, důtky, elektrické šoky, obojky, pasy cudnosti a podobně.

Belonefilie / belonephilia

představuje celkem nebezpečnou sexuální úchylku. Jedince sexuálně vzrušují ostré hroty (např. jehly, špendlíky) nebo různé druhy piercingů. Předmětem vzrušení je nejen pohled na tyto předměty, ale také jejich zapichování do těla. Velký prožitek působí belonefilovi vidět zajíždět předmět do svého těla nebo do těla svého partnera/partnerky.

Bezkontaktní sex

virtuální sex, při kterém si dva nebo více osob spojených vzdáleně přes internet (cybersex) vzájemně posílá zprávy popisující sexuální zážitky nebo sdílí video. Je to forma hraní role, ve které účastníci předstírají skutečný pohlavní styk popisem činností a reakcí na své partnery.

Bezpečný sex

jde o takové sexuální praktiky, při kterých riziko zranění některého z účastníků nehrozí nebo je velmi malé. Součástí bezpečného sexu je také použití ochranných pomůcek, které zabrání nechtěnému početí!

Bimbo

je považováno za slangový termín pro atraktivní ženy (převážně blondýnky) s velkými ňadry, výrazným make-upem a sporadickým oblečením. Zjednodušeně se Bimbo používá jako stereotyp pro „hloupé blondýnky“.

Bisexualita

sexuální přitažlivost k mužům i ženám.

Blackmail

v doslovném překladu vydírání. Obecně lze vydírání charakterizovat jako nucení druhé osoby k aktům, které jsou pro ni nepříjemné nebo nepřijatelné. Tento akt se děje pod pohrůžkou různých perzekucí. V oblasti sexu představuje blackmail nucený pohlavní styk nebo nucení do jiných sexuálních praktik. Tyto činnosti slouží jako protislužba za mlčení ze strany osoby, která druhého vydírá. Ve velké části případů můžeme blackmail ztotožnit se znásilněním.

Bod ,,G”

tedy Grafenbergův bod, je zformované množství nervové tkáně a velmi citlivá oblast ženské vaginy. Nachází se na přední stěně vaginy mezi stydkou kostí a dělohou. Vzdálenost je cca 6-7 cm od ,,okraje vagíny”.

Body shot

označuje erotickou praktiku, při které se pije tvrdý alkohol, nejčastěji tequila z nahého ženského těla, ovšem alkohol se může pít i z mužského těla. Alkohol se pije z oblastí erotogenních zón – nejčastěji se jedná o prsa a pupík. Při žhavější verzi body shotu se do pupíku nalije větší množství alkoholu tak, že vytéká ven a následně je co nejrychleji slízáván, aby nestekl ženě do klína.

Bodystocking

jsou odvážné sexy overaly/kombinézy s provokativními rozparky, jedná se o vyloženě intimní oděv spíše na doma nebo pro tanečnice do erotických klubů, než jako „spodní prádlo“ pod hlavní oděv do společnosti.

Bondage

techniky svazování/ použití pomůcek (viz BDSM) - pouta, lana, bondážní pásky.

Booty Graze

tento pojem označuje zajímavou, ale poněkud riskantní balicí techniku. Termín pochází z angličtiny – booty = kořist a grazing = pastva. Podstatou je, že člověk rozešle SMS zprávu s erotickým návrhem celé řadě lidí a poté čeká, kdo na ni zareaguje. V současné době kromě klasických SMS zpráv je oblíbenou komunikační cestou i messenger. Podobné zprávy mohou lidé rozesílat i přes různé chaty a oslovit tak zcela neznámé osoby.

Bosom orgasmus

jinak řečeno také “prsní orgasmus”. Jedná se o praktiku, při které dosáhnou ženy vyvrcholení jen stimulací prsou.

Bradavky

jsou velmi citlivé kožovité výrůstky na ženském či mužském hrudníku. Jsou vždy v páru – ženské jsou mnohem výraznější v klidu i při sexuálním vzrušenía jsou také citlivější. Mužské jsou pro mnohé silnou erotogenní zónou, o které mnohdy ani nevědí.

Bukkage

je skupinová sexuální praktika, při níž několik mužů masturbuje a ejakuluje na tělo ženy nebo muže, většinou na obličej a ústa. Tento akt postupně opakují všichni přítomní muži. Nemělo by dojít ke styku mezi těly mužů a ženy (muže).

Burleska

můžeme označit jako předchůdkyni striptýzu nebo jako jeho umělecké provedení. Jedná se o jakési balancování mezi humorem a erotikou, které v sobě nese nádech starých časů a dřívější životní styl.

Buru sera

jedná se o velmi netradiční fetish – je založen na obdivování použitých školáckých uniforem, které jsou velmi časté na striktních japonských školách. Nejedná se však jen o svrchního oblečení, ale své milovníky najdou i použité kalhotky, či propocené podprsenky. Pro milovníky buru sera existují i speciální kamenné i internetové obchody, kde svou vášeň mohou ukojit nákupem tematického použitého oblečení a ulítlých „lolitkovských“ realistických doplňků.

C
Calamity stick

jedná se o speciální tyčinky vyráběné z oceli, které mají na jednom konci netradičně tvarované zakončení – vyboulení, hrot. Primárně se jedná o trestnou pomůcku pro BDSM tresty a sadomasochisty.

Call girl

nazývá se tak žena, která nabízí eskortní služby mimo veřejná prostranství jako např. pouliční prostitutky. Call girl neprezentují svoji činnost pro širokou veřejnost, většinou je můžeme najít v nevěstincích nebo bývají zaměstnané u eskortních agentur. Dále také inzerují svoje služby podobou malých reklam v časopisech, na internetu a bývají také propagovány přímo eskortními agenturami. Dívky pracují jako Incall, kdy klient přichází za nimi nebo jako Outcall, kdy ony docházejí ke klientovi.

Cameltoe

je americký slangový výraz pro označení obrysu velkých stydkých pysků, které jsou u žen (i mužů) na veřejnosti znatelné díky přiléhavému oblečení, zaříznutých kalhotek, punčoch nebo kalhot.

Candaulismus

jde o druh fetiše, kdy někoho vzruší, když se partner svléká před někým jiným, nebo se s dotyčným nebo dotyčnou dokonce vyspí.

Caning

jde o trestání podřízeného muže či ženy rákoskou. Rákosky jsou pro trestání velice vhodné – mají malou styčnou plochu, takže při dopadu je všechna energie rány uvolněna na velmi malou část pokožky. Nejčastěji je rákoskou trestán zadek – je velmi citlivý a zároveň zvládne velké množství ran.

Capnolagnia / smoking fetiš

podstatou je vzrušení během pohledu na osobu, která kouří doutník, cigaretu nebo dýmku. Osoba s tímto fetišem nepotřebuje, aby byl objekt její touhy nahý, postačuje jí pohled na samotný akt kouření.

Catsuit

„kočičí oblek“ je jednodílná přiléhavá kombinéza, vyráběná pouze z elastistých materiálů (latex, lycra, PVC, kůže, spandex nebo šifon), se zipem vpředu nebo vzadu po celé délce těla. Dotek kůže catsuit kombinézy je pak dotekem slasti po bolesti, a to ať už rukou, penisem nebo jazykem.

Celibát

pochází z latinského přídavného jména caelebs, které znamená doslova ,,neženatý” nebo svobodný. Jedná se o závazek, že daná osoba nebude žít v manželství, popř. nebude vykonávat pohlavní styk. Tradičně se celibát v různých světových náboženstvích pojí s mužským i ženským mnišstvím.

Chapadlová erotika / Tentacle Porn

označuje druh porna, při kterém je zobrazen sex probíhající mezi ženou a tvorem s chapadly. Tento druh erotiky pochází z Japonska, z hlediska tématu se pohybuje na pomezí mezi sci-fi, fantasy a hororu. Mezi typický prvek chapadlové erotiky patří chapadlové monstrum – chobotnice, had, různé démoni nebo také vymyšlení tvorové, kteří pomocí chapadel strhávají z ženy oblečení a následně začnou ženě strkat chapadla do pusy, vagíny nebo análního otvoru. I když se většinou jedná o znásilnění ženy, je vidět, že jí samotný akt přináší rozkoš.

Chiraptofobie

je strach z toho, že se dotyčného někdo dotkne. Osobě s touto fobií jsou nepříjemné i jen jemné nebo letmé doteky, držení za ruce nebo líbání. Pocit strachu z doteku se často pojí také s pocity nevolnosti, třesem těla apod.

Chlamydia

jsou mikroorganismy, které v těle způsobují infekci. Napadají buňky svého hostitele a přetváří je ke svým potřebám tak, aby byly v těle člověka schopny života a rozmnožování. Infekce způsobené chlamydiemi bývají dlouhotrvajícím onemocněním, které je velice těžko rozpoznatelné. V současné době jsou známé čtyři druhy chlamydiových infekcí – chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci, chlamydia pecorum. Všechny jsou vysoce infekční a jejich inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 3 týdny. Pro člověka je jedním z nejnebezpečnějších chlamydia trachomatis (CTR), což je infekce napadající pohlavní orgány. Jedná se chorobu přenosnou nechráněným pohlavním stykem, dále je však možné se nakazit také používáním společného prádla (např. povlečení, ručníky, atd.) nebo používáním společných prostor (např. bazén, sauna, toaleta, sprchy nebo fitness centra).

Choker

v roce 1900 byl choker velice populární především díky královně Alexandře ve Velké Británii, která jej nosila z důvodu malé jizvy na krku. Choker měl však své předchůdce již dříve, například v roce 1798 během francouzské revoluce nosily ženy kolem krku červené stuhy, aby vyjádřily poctu těm, kteří zemřeli na gilotině. V poslední době slaví choker svůj velký comeback, především díky sestrám Kardashianovým, které jej často volí jakou součást svých outfitů. Nošení tohoto velice těsného náhrdelníku vyžaduje jistou dávku odvahy, sebevědomí a především pěkný štíhlý krk. Choker se také v BDSM komunitě bere jako jemnější náhrada za obojek a často může být odznakem submisiva, který ho nosí viditelně na veřejnosti.

Chremastistofilie

je sexuální úchylka, která se u jedince projevuje vzrušením z představ, že jej někdo okrádá. V reálu se taková situace velice často simuluje, proto se převážně jedná o vzrušující představy nebo vymýšlení různých scénářů okradení nebo přepadení během masturbace či sexuálním styku. Hlavní roli hraje psychologický aspekt vzrušení z bezmoci, ponížení a zneužití.

Chromozom

je specifická buněčná struktura přítomná v jádře buňky. Skládá se z DNA a histonů. Přenáší genetické informace do dceřiných buněk. Mužské pohlaví je tvořeno chromozomem X a Y. Naproti tomu ženské pohlaví je určeno dvěma chromozomy X.

Chtíč

intenzivní zájem a nepotlačitelná chuť na sex nebo erotické sblížení. Chtíčem se někdy označuje i sexuální libido. Lze jej chápat jako sexuální apetit, sexuální žádostivost, chtivost.

Coitus Interruptus/ Přerušovaná soulož

jedná se o formu „antikoncepce“, ale tady pozor, je velmi nespolehlivá!

Coming out

volně chápáno jako otevřené přihlášení se ke svojí sexuální orientaci. V užším významu se coming out používá pro okamžik svěření se jiným osobám. Coming out se často pojí s obdobím puberty, ale samozřejmě se může objevit i v pozdějších fázích života. Vzhledem k věku, kdy si mladý člověk začíná uvědomovat svoji sexualitu, může být tento proces komplikován také například obavami, jak jeho orientaci přijme rodina a přátelé. Častým problémem bývá také možnost výskytu školní šikany.

Cosplay

neboli kostýmová hra. Sexy cosplay je tedy označení pro kostýmové hry se sexuálním podtextem. Principem fungování kostýmové hry je převlékání lidí do kostýmů filmových hrdinů. Předlohy ke kostýmům můžou být sci-fi nebo animované postavy, hrdinové z počítačových her atd.

Creepshot

je termín označující fotku ženy, která vznikla bez jejího vědomí nebo souhlasu. Nejčastěji se jedná o fotky žen v atraktivních nebo vyzývavých polohách, kde nevědomě ukazují například velké výstřihy, klín nebo své hýždě. Častými objekty zájmu jsou ženy v upnutých legínách během cvičení. Podstatou creepshot není, že daný objekt ukazuje něco, co by neměl, ale skutečnost, že je fotografován nevědomě, bez svého souhlasu (fotograf se ho neptá, zda si jej může vyfotit).

Cross-dressing

jako cross-dresseři jsou označováni lidé, kteří se převlékají do oblečení opačného pohlaví – tedy ženy do mužského oblečení, muži do ženského oblečení.

Cucflek

je lidové označení pro dočasnou skvrnu nebo modřinu, která vznikne při intenzivním líbáním, sáním kůže nebo opatrným jemným kousáním. Během této činnosti dojde k drobnému poškození cév, vznikne malý hematom modrofialové barvy.

Cuckold

je sexuální praktika, při které muž sleduje svoji partnerku při sexuálních aktivitách s jiným partnerem. Tato praktika je častá zejména ve swingers komunitách.

Cum dump

promiskuitní osoba, která nemá problém navázat sexuální vztah prakticky s kýmkoliv.

Cunnilingus

stimulace pochvy, sexuální aktivita, při níž jsou ústy, rty či jazykem stimulovány pohlavní orgány ženy. Jde o tzv. orálně-genitální styk, který často slouží jako milostná předehra.

Cybersex

virtuální sex, při kterém si dva nebo více osob spojených vzdáleně přes počítačovou síť, vzájemně posílá zprávy popisující sexuální zážitky nebo sdílí video. Je to forma hraní role, ve které účastníci předstírají skutečný pohlavní styk popisem činností a reakcí na své partnery.

Cypridofobie

představuje chorobný strach z pohlavních nemocí nebo z jakýchkoliv sexuálních aktivit, během kterých je toto možné způsobit.

D
Dakryfílie

vzrušení z brečení je poměrně vzácná sexuální úchylka – daný jedinec je vzrušován tím, že sleduje ostatní, když brečí, nebo když on sám brečí.

Dark room / back room

označuje temnou místnost. Nejčastěji bývá součástí tanečních podniků. Pocit, že druhou osobu vůbec neznáte, může působit jako velký erotický stimulant. Místnosti bývají většinou velice málo osvětlené a i vybavení bývá chudé.

Deep throat

zasunutí penisu až po kořen s varlaty do úst sexuálního partnera.

Defilement

je označení sexuálního fetiše zaměřeného na znečišťování objektu jedincovy touhy. Například trhání nebo poškozování oblečení, obalování v blátě, ničení účesu či make-upu. Defilement v žádném případě neznamená jakékoliv zraňování jedinců, vždy se jedná jen o poškozování vzhledu. Může se však jednat i o nucení partnera, aby nosil špinavé nebo zničené oblečení.

Deflorační fobie

znamená strach ze ztráty panenství/panictví. Opakem bývá deflorační mánie, kdy má dotyčný naopak touhu zbavit neposkvrněnosti co největší počet žen či mužů.

Demisexual

demisexuálové jsou lidé, kteří nedokážou mít sex na jednu noc ani sex jen tak s někým. Tyto osoby mohou mít sexuální hrátky jen s protějšky, ke kterým je vážou milostné city. Bez zamilovanosti tedy s nikým do postele nevlezou. Pro demisexuála jsou největší radostí při sexu emoce a starání se o milovaného člověka.

Demonofilie

sexuální náklonnost k bohům, duchům a démonům. Mnohdy se však uvádí, že se naopak jedná o strach z těchto entit. Při religionistickém zkoumání je tato deviace spíše popisována jako sexuální styk s démony při různých rituálech.

Dendrofilie

dendrofil je sexuálně přitahován přírodou – konkrétně stromy. Ty jsou pro něj sexuálním objektem. Tato úchylka se nazývá i xerxésismus dle perského krále Xerxése, který měl podobně situovaný vztah s platanem.

Deprivace

neboli omezování. V sexu jde hlavně o deprivace smyslové. Tedy omezování zraku (zavázání očí), sluchu (špunty nebo sluchátka) nebo verbální komunikace (roubíky) a deprivace sexuální – např. odpírání nebo oddalování orgasmu, ale např. i pásy cudnosti.

Dildo / umělý penis

nevibrující erotická pomůcka, která má často tvar mužského penisu. Dildo může vypadat jako realistický mužský penis (barva pleti, tvar, materiál podobný kůži), nebo může mít netradiční (až futuristický) tvar.

Dipping

jedná se o sexuální praktiku, při které nedojde k plné penetraci (proniknutí) análu. Pouze se anální svěrač dráždí zasouváním žaludu penisu.

Dogging

je označení pro formu sexu na veřejnosti, během které se sejde skupina lidí. Dva nebo více lidí má sex a ostatní lidé je pozorují.

Dominance

chování jedince jako vůdčí osobnosti, často až despotické. Dotyčný vyžaduje poslušnost a oddanost. Opakem je submitivita. Spolu tvoří dokonalé jing-jang a je základem celé BDSM komunity. Jde o rozdělení rolí, kdy se submisivní jedinec takzvaně ,,trestá” za použití erotických pomůcek: bondážní pásky, lana, důtky, obojky, pás cudnosti, elektrošoky, pouta, roubíky, harnessy, svorky na bradavky, anální kolíky, erekční a vibrační kroužky, dilda, erotické kostýmy a pod.

Double Penetration

nebo-li dvojité proniknutí. Jedná se o sex jedné ženy se dvěma muži (případně s jedním mužem a jedním vibrátorem), kdy je v jeden okamžik zapojena do akce jak ženina vagina, tak i její zadeček.

Douching

výplachy všeho druhu – to je „douching“. Patří sem jak klystýry, tak vaginální výplachy. Pro vyplachování se používají tzv. irigátory. Jedná se o speciální nádoby na jímání kapaliny (nejčastěji vody), kterou se poté provádějí výplachy.

Drag King

označení Drag King se nejčastěji používá ve spojení s vystoupení ženy nebo skupiny žen, které se převlékají do pánského oblečení a přejímají mužské chování. Dochází tak k vytvoření iluze sama sebe jako muže. Naopak pokud se muž převléká za ženu nazývá se Drag Queen.

Drilldo

neboli dildo na vrtačce je stroj na sex (v anglické označení Sex Machine nebo Love Machine) určený ke stimulaci a dá se držet v ruce. U této pomůcky se využívá motorek z vrtaček, který způsobuje točivý moment a svým tvarem vrtačku také připomíná.

Důtky

mají podobu víceramenného biče, který je určen k vykonávání tělesných trestů. Důtky jsou nejčastěji vyrobeny z kůže nebo koženky. Jejich nejčastější využití je při fyzickém trestání osob, při sadomasochistických sexuálních hrátkách.

E
Efebofilie

sexuální náklonnost k dospívajícím chlapcům se nazývá efebofilie je opakem dívčí varianty hebefilie.

Ejakulace

vyvrcholení u muže, kdy semeno (ejakulát) vystříkne ven z penisu. Ejakulát je tekutina bílé až bílošedé barvy, které je v průměru přibližně 0,6 mililitru. Ejakulaci doprovázejí velmi příjemné pocity, které trvají většinou tak dlouho, jak dlouho trvá ejakulace, tedy v průměru 6 až 12 vteřin. Ejakulace může úplně chybět, být předčasná, opožděná, slabá, bolestivá nebo retrográdní (semeno nevychází ven z penisu, ale dostává se do močového měchýře). Problémy s výronem semene mohou mít závažnou příčinu poruch plodnosti a působí také i na zdraví prostaty.

Ekosex

s tímto názvem přišlo hnutí Greenpeace, jde o ekologický sex. Jak na to? Tak zaprvé zhasněte světla, ušetříte tím elektřinu a následně přírodu (tedy pokud "nejedete" na solární či jiné alternativní zdroje energie). Pokud si při eko sexu zapálíte svíčku, pak jedině tu ze včelího vosku, žádné náhražky z parafínu na bázi ropy se netolerují. Během předehry nejezte žádné modifikované potraviny, jestli toužíte po afrodiziakách, vsaďte na ta přírodní a pocházející z českých zdrojů - místo čokolády, ženšenu, ústřic a jiných cizokrajných budičů vášně se tak budete muset spokojit s domácím medem, celerem či dýňovými semínky.

Elektrosex

elektrostimulace slouží k navození určitých pocitů a to přímými signály do hlavní komunikační sítě v těle. Nejčastěji jde o povrchovou stimulaci stehen, hýždí nebo okolí pohlavních orgánů, případně se můžete přesunout na pohlavní orgány přímo. Důležitá je bezpečnost - používají se výhradně originální pomůcky pro elektrosex. Jakmile se s elektřinou blíže seznámíte, můžete využít i speciální doplňky, jako elektro dilda, anální kolíky, vodivé škrtící řemínky na genitálie apod.

Erekce

je naplnění penisu krví. Je nevyhnutelná pro schopnost zavést penis do vaginy. Žena bude pevnou erekci od muže vyžadovat i pro vlastní uspokojení.

Erekční kroužek

erotická hračka, jde o kroužek, který obepíná kořen penisu. Může nejen zvětšit a zpevnit erekci, ale také vám může pomoci vydržet déle při sexu a dokonce pomoci vaší partnerce dosáhnout orgasmu. Nemluvě o tom, že je také příjemné mít další tlak a stimulaci na penisu, a když používáte silný vibrační kroužek, zažíváte orgasmus celého těla, na rozdíl od orgasmu, který je lokalizován jen na vaše genitálie.

Erosenka

označuje společnici nebo masérku pracující v erotických masážních salonech. Erosenkou se tehdy označovaly erotické pracovnice, které absolvovaly určité erotické kurzy, kde se vzdělávaly a učily se erotickou kulturu, základy herectví, tanec, striptýz, sexuologii, psychologii, dějiny erotické kultury atd.

Erotická masáž

masáž nahého těla v oblasti slabin a intimních částí.

Erotické pomůcky

pomůcky, které zvyšují erotické napětí a následný sexuální prožitek. Jde například o bondážní pásky, lana, důtky, obojky, pás cudnosti, pouta, roubíky, harnessy, stran-on postroje, svorky na bradavky, anální kolíky, erekční a vibrační kroužky, dilda, erotické kostýmy, vakuové pumpy, návleky na penis, návleky na prst, vibrátory, venušiny kuličky, umělé vagíny, masturbátory a pod. Podrobný popis erotických pomůcek lze najít na webových stránkách erotickych e-shopů.

Erotický kostým/prádlo

je nedílnou součástí vášnivých hrátek, podněcuje fantazii, vybízí ke sbližování a dodává svým nositelkám/nositelům sebevědomí a zvyšuje vzrušení. Díky erotickým kostýmům si lze vyměnit i role při sexu.

Erotický livechat

znamená livechat živé video, které je snímáno webkamerou nebo digitální kamerou. Video je navíc doplněno o psanou komunikaci a je přenášeno prostřednictvím internetu. Erotický livechat je navíc doplněn ještě o erotické služby. Většinou jej využívají muži, kteří si na livechatu vyberou dívku, které poté říkají, co má dělat. Muži se na ženu dívají nebo se sami uspokojují.

Erotofilie

je jedním z pojmů označujících přístup k sexu. Jeho protichůdným ekvivalentem je pojem erotofobie. Erotofilie označuje pozitivní přístup k sexualitě, naopak erotofobie je pojmem negativním, může se jednat až o panický strach z erotického vztahu.

Erotogenní zóna

je oblast na vnějšku lidského těla. Pokud dochází k dráždění erotogenní zóny, výrazně narůstá sexuální vzrušení. Mužské a ženské erotogenní zóny se značně liší, u mužů se soustřeďují především na pohlavní orgány a krk. U žen jsou rozmístěny po celém těle, patří mezi ně např. krk, ušní lalůčky, prsa, bradavky, podbřišek a pohlavní orgány.

Erotografomanie

erotografoman je člověk, kterého vzrušuje psaní a posílání eroticky laděných (až pornograficky tvrdých) dopisů neznámým lidem. Sexuálně se ukájí nad představou, jak tito lidé dopis dostanou, rozbalí, přečtou a vzruší se.

Eskort

eskortní servis je placenou službou, která poskytuje společnici nebo společníka. Společník/společnice vás může doprovázet v podstatě kamkoliv – např. na firemní akci, večeři, do divadla, může s vámi strávit příjemný večer v hotelu i v soukromí. Samozřejmě, že k sexu dochází při eskort službách poměrně často, ale nemusí to tak být vždy.

Estrogen

patří do skupiny steroidů. Jedná se o ženské pohlavní hormony, ale v malém množství se vyskytují i v těle mužů. Jejich název je odvozen od estrálního cyklu, ve kterém mají nezastupitelnou úlohu. Estrogeny jsou také součástí některých antikoncepčních léků a obsahují je i léky, které užívají ženy po menopauze.

Eurotofobie

označuje strach z ženských genitálií. V některých případech označuje tento pojem i strach z genitálií mužského pohlaví. Tento druh fobie postihuje obě pohlaví – jak muže, tak i ženy.

Exhibicionismus

je typ chování a psychicky podmíněná nezbytnost vystavovat části svého těla před jinými lidmi, toto chování mívá sexuální podtext. Cílem většinou bývá upoutání pozornosti lidí okolo obnažováním částí těla, které za jiných okolností bývají na veřejnosti zakryté.

Exofilie

jedná se o sexuální úchylku, při které je osoba vzrušována představou pohlavního styku s mimozemskými, robotickými a nadpřirozenými civilizacemi nebo jinak nelidskými formami života.

F
Facesitting

v angličtině Face znamená obličej a Sit sedět. Jedná se o to, že si žena sedá svým holým klínem na partnerův obličej.

Facial

jedná se o slangový výraz pro vyvrcholení soulože nebo jiné sexuální aktivity, kdy je mužovo sperma ejakulováno na tvář jedné nebo více partnerek nebo partnerů. Rozdílnou praktikou je bukkake, při které více mužů ejakuluje na tělo jedné ženy nebo muže. Jedná se o nepenetrativní formu sexu.

Falická identita / falocentrismus

jedná s o utkvělou představu, že velikost penisu je to nejdůležitější. Obsesivní fixace na velikost penisu, stavění velikosti na vrchol hodnotového žebříčku.

Falometrie

označuje lékařskou metodu, která zjišťuje míru vzrušení muže na základě změny velikosti penisu při erekci. Tato metoda je rovněž známá pod svým odbornějším pojmem, a to jako penilní pletysmografie.

Felace

dráždění a stimulace penisu ústy. Jde o tzv. orálně-genitální styk, který často slouží jako milostná předehra.

Felching

patří mezi sexuální praktiky, při které hraje hlavní roli sperma. Podstatou felchingu je vylizování nebo sání spermatu z místa, kam bylo sperma vystříknuto. Nejčastěji z pochvy nebo konečníku jednoho ze sexuálních partnerů.

Feminizace

termín patří mezi BDSM praktiky, kde se řadí do oblasti ponížení. Často se jedná o submisivního muže, který je dominantní partnerkou nucen do oblékání dámského oblečení, chování jako žena a nalíčení se. Muž má být ponížen těmito kroky, jeho „zženštěním“.

Feromony

jsou specifické látky, které ze svého těla „vylučujeme“ a od ostatních je přijímáme. Na rozdíl od běžných vůní feromony nelze zaznamenat čichovými žlázami v nose, ale orgánem, který leží na patře u ústí dutiny ústní a nosní (tzv. Jakobsonův orgán). Feromonové látky vnímá naše tělo, aniž bychom o tom věděli. Pokud tento orgán zaznamená feromony, dojde k vyslání informace do mozku, který následně začne stimulovat podvědomé zvýšení sexuální rozkoše.

Fetišismus

fetišisté jsou závislí na určitých předmětech, které je vzrušují, či je dovedou přímo k orgasmu. Často jde například o spodní prádlo, boty, různé doplňky nebo o jisté části těla jako jsou nohy, prsa, ruce atd. Druhů fetišismu je velké množství.

Filofobie

popisuje strach ze zamilování se. Lidé trpící touto fobií se často vyhýbají jakémukoliv přátelství, vztahu, v krajních případech dokonce i komunikaci s druhými lidmi.

Fingering

sexuální praktika využívající jeden nebo více prstů ke stimulaci klitorisu, pochvy nebo konečníku.

Fisting

vkládání celé ruky do do pochvy/ do análního otvoru/ dvojitý - vagína+anální otvor současně.

Flirt

označuje nezávaznou konverzaci nebo také vzájemnou komunikaci s milostným či erotickým úmyslem. Flirt nám umožňuje nezávaznou formou vyjádřit vážné věci.

Folikulismus

představuje sexuální vzrušení z nafukování gumového balónku. Folikulismem trpí převážně muži a jsou vzrušování při pohledu na ženy, které nafukují gumové balónky, a následně si s ním pinkají nebo na nich sedí.

Footjob

označuje sexuální praktiku, kdy je partner je sexuálně vzrušován a drážděn pomocí nohou. Jedná se spíše o pomocnou techniku k navození sexuálního vzrušení a součást předehry, ovšem pro vášnivé footfetišisty může tato technika představovat vrchol sexuálního zážitku.

Formikofilie

jedná se o sexuální deviaci, kterou řadíme do kategorie zoofilie. Sexuální zájem je během této úchylky směřován k drobným živočichům (jedná se zejména o malé šneky, žáby, různé druhy hmyzu, apod.), které si jedinec přikládá na tělo, nejčastěji okolo pohlavních orgánů.

Francouzský polibek

slovem polibek označujeme dotyk nebo přitisknutí úst, především rtů, kterým projevujeme citovou náklonnost a přízeň. Během francouzského polibku je do líbání zapojen i jazyk, který vniká do úst partnera.

French tickler

je silný latexový kondom, který na sobě má různé výstupky, jejichž účelem je zvýšení sexuálního potěšení. Díky svým nerovnostem, různým hřebenům a výčnělkům zabezpečuje, že se sex stává více zábavným a příjemným.

Frigida

ten, kdo je frigidní, nemá chuť na sex.

Frotérství

je sexuální porucha, kdy postižená osoba vyhledává úmyslné tření nebo doteky s jinými, anonymními osobami. Doteky jí způsobují sexuální vzrušení.

Furry sex / Yiff

je poddruhem hry na postavy. Zde hrají prim převleky za zvířata – většinou to bývají psi, kočky, koně a další „chlupáči“. Furry sex spočívá v sexuálních hrátkách v převlecích.

G
Gang bang

forma skupinové soulože, kdy jedinec - žena či muž - má dobrovolný pohlavní styk s více partnery současně. Tato praktika zahrnuje vaginální penetraci, orální sex, anální sex i ruční stimulaci genitálií.

Gatofilie

patří mezi jednu z forem zoofilie. Při gatofilii je člověk sexuálně vzrušován kočkami a kočkovitými šelmami. Ovšem kontakt s velkými kočkovitými šelmami je velmi nebezpečný, proto se gatofilie odehrává spíše na úrovni furry fantasy.

Gerontofilie

jedinec trpící gerontofilií je sexuálně přitahován staršími osobami – mnohdy až důchodového věku.

Gigolo

mužský protějšek pro prostitutku. Gigolo dělá pro své klientky příjemný doprovod na různé akce. Můžeme ho charakterizovat jako muže, který ženám za úplatu nabízí společnost, doprovod do společnosti nebo sexuální služby.

Glory Hole

díra ve zdi slouží k sexu, který je naprosto anonymní. Účastnící se osoby netuší, kdo je na druhé straně. Základní formou prostřednictvím glory hole je orální sex. Muž strčí do otvoru svůj penis a osoba na druhé straně ho začne uspokojovat.

GoGo

jedná se o tanec, který je jemnější alternativou striptýzu, protože slečna se nesvléká úplně, pouze částečně do spodního prádla (nebo do specifického oblečení na gogo).

Grafolagnie

termín pochází z řečtiny a označuje touhu po sledování obscénních videí nebo obrázků. Tato úchylka může vést až k úplné závislosti na sledování porna, kterou označujeme jako piktofilie.

Grooming

sexuální grooming je druhem zneužívání. Jedná se o temný a zvrácený přístup k sexuálnímu zneužívání, který se vyznačuje tím, že se zneužívající osoba pomalu, metodicky a manipulativně sbližuje se svou obětí v průběhu času. Konečným cílem sexuálního zneužívání je, aby oběť nakonec souhlasila se sexuálním a/nebo citovým sblížením. Pamatujte, že manipulování někým, aby s něčím souhlasil, není souhlas!

Guybrator

představuje novou generaci erotických pomůcek čistě pro muže. Název vznikl ze slov guy a vibrátor – výsledkem tohoto spojení jsou vibrační pomůcky určené pro pány.

Gynekolofilie

je sexuální úchylka, během které se osoby vydávají za amatérské gynekology.

Gynekologie

je specializované lékařské oddělení, kde se věnují výhradně ženským genitáliím a gynekologickým problémům. Lékař radí ženě i v otázkách plánovaného těhotenství, antikoncepce, ochrany před sexuálně přenosnými nemocemi a dalšími intimními problémy.

H
Hairy

milovníci „hairy“ nedají dopustit na zarostlé divoženky, jejichž klín rozhodně nepoznal holící ani depilační strojek.

Handjob

poměrně bezpečná sexuální praktika, pohlavní orgány jsou stimulovány pomocí rukou. U žen se jedná o tzv. prstění, u mužů praktiku označujeme jako tzv. honění.

Hanky code

jedná se o „tajný“ dorozumívací kód homosexuálů – využívá kapesníčků zastrčených v zadní kapse kalhot a představuje jednoduchý informační zdroj o sexuálních preferencích daného muže.

Hard/rizikové sexuální praktiky

BDSM, při těchto sexuálních technikách je vyšší možnost zranění, pokud je účastníci velmi dobře neovládají! Rizikový je také sex bez použití ochranných pomůcek, které zabrání nechtěnému početí a přenosu pohlavních nemocí. Při některých praktikách hrozí vysoké riziko přenosu infekce!

Harnessy

módní fetiš / BDSM doplněk je většinou jednoduchý, ale velmi sexy střižený postroj (nejčastěji z kůže, gumy, latexu a podobných materiálů). Většinou se nosí na nahé tělo, nebo případně jako vrchní doplněk pro běžné oblečení. Tento svůdný postroj mnohdy vůbec nic na těle nekryje, naopak spíše podtrhuje křivky (ženská ňadra typicky). Postroj může být vnímán jako symbol submisivity nositele, protože často ho mají právě subové a subinky. Mezi podobné odznaky patří například chokery, obojky či symbol trojné monády.

Harrasment

zákoník práce harrasment (sexuální obtěžování) definuje v § 9 jako „jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, které ovlivní výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů. V případě harrasmentu se rozhodně jedná u poškozeného o nepříznivé pracovní podmínky. Pokud by zaměstnavatel byl nečinný, mohl by přicházet v úvahu postih ve smyslu zákona č. 251/2005 o inspekci práce, protože zaměstnavatel nezajistil rovné zacházení se všemi zaměstnanci ve smyslu § 11 odst. 1 písm. a) výše uvedeného zákona. Za takovýto přestupek by bylo možné uložit pokutu až do výše 400 000,-Kč.

Hebefilie

jedinec trpící hebefilií je sexuálně přitahován mladšími dívkami – často v dospívajícím věku.

Hemomanie

označuje posedlost krví a krvavými praktikami bez ohledu na to, zda je krev lidská nebo zvířecí. Posedlost krví se může objevit v několika formách. Někteří mají rádi její chuť, jiní její pach, rádi se ji dotýkají nebo se jen rádi dívají, jak krev teče. Některé muže zase velice silně vzrušuje sex s menstruující ženou.

Hermafrodit

živočich, který je schopný současně produkovat ženské i mužské pohlavní buňky (tj. vajíčka a spermie).

Heteroflexibilita

forma sexuální orientace, kdy je jedinec primárně heterosexuální, ale někdy může mít sex i se stejným pohlavím.

Heterosexualita

jedná se o erotickou, sexuální a romantickou náklonnost k osobám opačného pohlaví. V základu má dvě podoby: muži jsou přitahováni ženami a ženy naopak přitahují muži.

Hierofilie

je sexuální porucha, která je charakteristická sexuálními touhami, které se pojí s náboženskými nebo posvátnými předměty.

Hipofilie

je jeden z druhů zoofilie. Jedince trpícího hipofilií sexuálně přitahují koně.

Hirsutofilie

ženy i muže vzrušuje a přitahuje nadměrné ochlupení na různých místech těla.

HIV

je virus, který vyvolává nebezpečnou nemoc AIDS. Tento virus je často přenášen nechráněným pohlavním stykem. Používání kondomů chrání před přenosem HIV infekcí.

Hogging

je druh hry, při které skupina mužů soutěží o to, komu se podaří sbalit nejtlustší ženu (většinou kvůli sexu).

Homoflexibilita

označuje jedince, který je primárně homosexuální, ale příležitostně může mít sex i s osobou opačného pohlaví.

Homosexualita

sexuální orientace na osoby stejného pohlaví. Opakem, kdy osoby přitahuje opačné pohlaví je heterosexualita.

Hromadný sex

sex s více než dvěma lidmi, obvykle jsou to tři nebo čtyři. Mohou si spolu užívat i desítky lidí (viz bukkage, gang bang, swingers párty) kteří jsou zcela nazí, ale také mohou být částečně oblečení.

I
Impotence

jedná se o poruchu erekce. Jde o dlouhotrvající obtíže s dosáhnutím a udržením erekce a to při 50 - 70% pokusů o sexuální styk. Příčinou bývá nadměrná konzumace alkoholu, kouření a velmi často psychické faktory muže nebo také rostoucí věk.

Incest

sex mezi příbuznými se nazývá incest. Termín pochází z latinského incestus – hříšný nebo nečistý, v dřívějších dobách se používal termín krvesmilstvo. Ve většině států bývá zakázán – jak z důvodů náboženských, tak morálních. Incest je sexuální vztah rodiči a dětmi, případně mezi sourozenci.

Infantilismus

poměrně ojedinělá, pro většinu lidí nepochopitelná, ale jinak naprosto neškodná sexuální záliba. Lidi s infantilismem vzrušuje, když se chovají jako malá mimina. Takže rádi nosí plenky, počůrávají se, sají dudlíky, nechají o sebe pečovat.

Injektománie

je potěšení z injekčního vstřikování kapalin do svého nebo cizího těla. Není důležité, o jakou se jedná kapalinu, prožitek působí samotný akt vstříknutí injekce.

Intersexuál

intersexuál je člověk, u které jsou jeho vnitřní nebo vnější pohlavní orgány rozdílné od typicky ženských nebo mužských. Intersexuální jedinec může mít vnější pohlavní orgány jednoho pohlaví a současně vnitřní orgány pohlaví druhého.

J
Jednorázovka

nebo také „sex na jednu noc“. Většinou se jedná o sex s neznámým člověkem.

Jousting

je synonymum pro sexuálně motivované zápasy. Cílem zápasů je zvýšení erotického napětí a vzrušení. Dále se také zaměřují na podporu dominance nebo submisivity jednoho z partnerů. Jousting je oblíbený mezi heterosexuálními i homosexuálními páry. Zejména gayové při joustingu soupeří, kdo dokáže prodloužit svoji erekci.

K
K.O. kapky

tzv. GHB. GHB, neboli tekutá extáze, jsou u pachatelů znásilnění velmi oblíbené. Je to čirá tekutina bez zápachu, která má slanou chuť. Nejčastěji vám ji nalijí do nápojů, kde ji nemáte šanci odhalit ochutnáním. Účinky se projevují okamžitě, obvykle během 10–20 minut, a trvají 1–3 hodiny. Lidé se po požití stávají ideální obětí – vypadají jako opilí (nikoliv tedy zdrogovaní), ztrácejí zábrany i schopnost se vyjadřovat. Ve vyšší dávce (20–30 mg/kg) navozuje látka spavost nebo rovnou spánek. V kombinaci s alkoholem může mít až fatální následky!

Kámásutra

Kámasútru napsal a zpracoval indický filozof Mallanága Vátsjájana. Ten jí původně vymyslel pro dvořany a bohaté měšťany. Kámasútra měla sloužit jako vysoce seriózní uvedení do milostného života, čemuž odpovídá i jeho suchý až pedantský styl. Žádné srandičky, žádná sprostá erotika. „Staví na rozdílu mezi láskou a manželstvím. Účelem manželství je především zplození potomků, zatímco účelem lásky je dosažení plného psychického a fyzického uspokojení, což je jedna ze základních potřeb člověka,” uvádí ve své knize Slovník spisovatelů Asie a Afrika II autor Jaroslav Průšek. V knize najdete celkem 82 sexuálních poloh. Knihu tvoří 35 kapitol rozdělených do 7 částí.

Kandaulismus

je sexuální praktika, při které jeden z partnerů ukazuje svůj protějšek ostatním – aby ukojil jejich voyeurské choutky. Nemusí se jednat jen o domluvené šmírování při sexuálním aktu, ale i předávání fotografií či videí s danou osobou.

Karezza

hlazení, doteky, uvědomění sexuality - bez líbání, bez komunikace... jde o souznění a vzájemnou intimitu, uvědomování si těla.

Kastrace

je odstranění pohlavních žláz, které produkují pohlavní hormony; u mužů se jedná o odstranění varlat (orchiektomie); u žen se jedná o odstranění vaječníků – ovária (ovariektomie) nebo vaječníků i dělohy (ovariohysterektomie). Kastrace také zamezuje tvorbě pohlavních buněk, tedy má vždy zároveň efekt sterilizace (t. j. neplodnost). Kastrát (latinsky castratus = kleštěnec) je jedinec po kastraci, popřípadě po úrazu s podobným následkem. U kastrovaných jedinců je snížena sexuální apetence a zpravidla i potence.

Kink

v sexuální terminologii označuje nekonvenční sexuální praktiky, jako je například dominance a submise, bondage, BDSM, sadomasochismus, sexuální fetišismus, apod. Osobu, která tyto praktiky provozuje, označujeme jako Kinkster.

Klinik sex

milovníci klinik sexu hrají hru na doktora. Jejich “vyšetření” jsou totiž dosti podrobná, hloubková a používají k nim skutečné lékařské nástroje.

Klitoris

jinak nazývaný také jako „poštěváček“, nachází se v blízkosti poševního vchodu. Je velmi silnou erotogenní zónou u žen.

Klyzmafílie

je odvozena od slova klystýr. Jedná se o sexuální praktiku, při které dochází k vaginálnímu nebo análnímu dráždění pomocí klystýru (tzn. pomocí výplachu vodou).

Knife play

představuje sexuální hrátky s jakoukoliv čepelí (nože, dýky, žiletky nebo meče). Hrozba ze zranění a samotná čepel oběť psychicky stimuluje a vyvolává v ní strach.

Koitus

penilně-vaginální styk (soulož čili koitus), tedy vložení ztopořeného penisu muže do vaginy ženy. Do užšího významu se někdy počítá i penilně-anální styk.

Komtesa

je jednou z rolí při BDSM. Komtesa je podřízená své paní či pánovi (kteří jsou dominantní), ale může být zároveň nadřazena dalším submisivním rolím - otrokům. Je tedy určitým hiearchickým mezičlánkem mezi otrokem a dominou.

Kondom / prezervativ

je mužská bariérová antikoncepce. Jedná se o označení pro ochranný prostředek, kterou využívají muži během pohlavního styku nasazením na svůj penis. Chrání před početím a přenosem pohlavních nemocí.

Kozelec

je typ bondage úvazu, při kterém je svazovanému spoutáno zápěstí za zády a provazem/pouty/páskem je připevněno ke kotníkům. Svázaný tímto úvazem je poté bezmocný, protože z kozelce je velice obtížné se dostat.

Kynofilie

sexuální úchylka spadající pro zoofilii – jedinci trpící kynofilii mají sexuální náklonnost k psům. Může být pouze imaginární – jedinec se ukájí pouhou představou nad koitem se zvířetem, ale i reálná.

L
Ladyboy

tímto názvem se označují transgender ženy nebo zženštilí homosexuální muži.

Landing strip

jedná se o tenký vyholený proužek v intimní oblasti ženy na venušině pahorku nad vagínou.

Lap Dance

tanec na klíně je oblíbený lascivní prvek mnoha striptérek. Při tzv. lap tanci krouží muži nad klínem svým zadečkem, případně se o něj jemně otírá.

Lesbička / lesba

obě označení patří ženě, kterou sexuálně přitahují ženy – mužskou varietou je gay.

LGBT

je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender (transsexuály, crossdresery a transvestity). V 80. letech minulého století vznikl termín GL /gay/lesba), který zastřešoval celé hnutí boje gayů a leseb o svá politická práva.

Libido

latinským názvem žádost, touha či pud, představuje pohlavní pud a sexuální touhu. V psychoanalýze libido pojednává o sexuální touze, kterou má každý z nás pudově zafixovanou v podvědomí a směřuje k dosažení slasti a sexuálnímu uspokojení.

Lolita

je módní styl mladých dívek (nejčastěji ve věku 12 – 30 let), který se těší největší popularitě především v Japonsku.

Lubrikant

je gel, který pomáhá zpříjemnit sex, když je dívka nedostatečně vzrušená. Pokud je totiž pochva suchá, penis do ní nemůže proniknout a může to být pro oba dost nepříjemné.

M
M.I.L.F.

je zkratka z anglického spojení Milf Mature mothers i´d like to fuck (slangově jako milfka). V podstatě se jedná o situaci, kdy tento pojem použije mladý muž pro označení, že kolem něho prošla nějaká pěkná žena, která by mohla být jeho matkou, ale i přesto by si s ní rád užil sex.

Maca

rostlina z peruánských And s údajnými pozitivními účinky co se týče plodnosti, potence (libida) a sexuální touhy.

Makrofilie / mikrofilie

tímto pojmem se označuje sexuální záliba, při kterých muže vzrušují ženy obřích nebo naopak miniaturních rozměrů. Makrofilie bývá v tomto případě častější. Lidé postiženi touto úchylkou si představují, že jejich protějšek měří třeba jen 30 cm, jejich tužby jim často pomáhá uspokojit internet.

Maledom

je zkratka utvořená z anglického sousloví male dominance neboli mužská dominance. V obecném významu se jedná o nadřazené postavení muže nad ženou. Jedná se o označení BDSM sexuální praktiky, při kterých je muž v dominantní pozici a žena naopak v submisivní.

Malemaid / house boy

oblíbené využití sexuálního otroka (suba / subinky) jako otroka pro domácí práce. Stačí mu navléci pěkný (a ponižující) kostýmek sloužící/sloužícího a může hned začít vyvařovat, uklízet, čistit, drhnout a ještě vám poslouží jako sexuální pomůcka.

Masážní / vibrační hlavice

jsou velmi silné vibrátory, které díky své velikosti nejsou vhodné k zavádění do tělních otvorů, ale používají se jen povrchově. Kulovitá hlavice má poměrně velkou plochou, přes kterou jsou vibrace předávány tělu.

Masochismus

je opakem sadismu. Masochista vyžaduje od ostatních agresivitu směřovanou na jeho osobu, což mu působí sexuální rozkoš. K sexuálnímu vzrušení dochází, pokud je ponižován, šikanován nebo bit.

Masturbace

dosažení sexuálního vzrušení pomocí vlastní manuální stimulace genitálu, které může, a nemusí vést k orgasmu. Masturbace je nejen přirozená, ale také je to velmi bezpečný a rychlý způsob, jak dosáhnout sexuálního uvolnění. Během masturbace se člověk naučí znát dobře své tělo a pozná, co mu dělá dobře, a to může vést k lepší sexuální komunikaci s partnerem.

Mechanophilia / mechafilie

jedná se o sexuální přitažlivost ke strojům, autům, letadlům, větším kolům, vlakům nebo náklaďákům.

Menomanie

jedná se o sexuální náklonnost k menstruujícím ženám. Tato náklonnost se může objevit jak u mužů, tak i u žen.

Menopauza

neboli přechod, klimakterium představuje stav v životě ženy, během kterého dochází u útlumu funkce vaječníků, snížení tvorby estrogenu a progesteronu a ztrátě menstruace. Ženy tedy ztrácí schopnost otěhotnět. Většinou nastupuje menopauza mezi 45. a 55. rokem věku ženy. S nástupem menopauzy je spojena i řada obtíží.

Menstruace

je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu. Menstruace se začne objevovat v reprodukčním období, tj. v období puberty, ta nastává obvykle u dívek kolem 10. roku a u chlapců o trochu později – kolem 12. roku věku. Délka menstruačního cyklu trvá přibližně 28 dní, ta se může u každé dívky lišit (normální je 21 až 35 dní). Menstruační cyklus je proces, během kterého ve vaječnících dozrává vajíčko, které je poté dopraveno do vejcovodu, a pokud není oplozeno spermií, je z těla vyloučeno ven. To se projevuje krvácením.

Merintofilie

označuje sexuální fetiš zaměřený na svazování, popřípadě také touhu být někým svázán.

Milenecký azyl / hodinový hotel

označuje pokoj nebo prostor, který bývá pronajímán na krátkou dobu a je určený k intimním sexuálním schůzkám milenců. Milenecký azyl je možné hledat v bytech, rodinných domech, hotelech nebo pronajatých pokojích. V dnešní době je možné najít milenecký azyl také v hotelech, které nabízejí pronájem pokoje na krátkou dobu nebo jednu noc (tzv. hodinové hotely).

Military / Soldier / Army Fetish

je označení pro fetišisty, které sexuálně vzrušují situace a objekty vztahující se k armádě.

Mléčný fetišismus / laktofilie

je forma úchylky, při které jedince sexuálně vzrušuje mléko (jedná se především o mateřské mléko stříkající z dmoucích se ženských ňader). Spolu s mléčným fetišismem se pojí i záliba být kojen ženou nebo mít sex se ženou, které teče z prsou mateřské mléko.

Mobbing

druh šikany, jde o různé formy znepříjemňování života na pracovišti. Jedná se hlavně o psychické týrání, které se opakuje a trvá i několik měsíců - pomluvy, neustálá kritika práce či fyzických nedostatků, zadávání podřadných a nesmyslných úkolů, ignorace od kolegů, ale i sexuální obtěžování, doteky a fyzické hrozby.

Moneyslave / peněžní otrok

v českém překladu znamená finanční otrok – financial slavery. Jedná se o fetiš, během kterého otrok odevzdává svému Pánovi/Paní určitou část svojí výplaty, platí jí telefon, kupuje různé dárky – jednoduše řečeno vzdává se svého finančního pohodlí ve prospěch Pána/Paní.

Mumifikace / wrapping

je využíváno stahovací (stretchové) fólie, případě podtlakové postele. Submisiv (muž či žena) je zaživa „mumifikován/a“ a tím i výrazně znehybněn/a. Submisivovi jsou zajištěny základní potřeby v podobě dýchání, případně vyměšování – tyto omezující stavy však nejsou dlouhodobého rázu, spíše jsou jako krátkodobé (minuty či desítky minut) jako tresty za porušení pravidel v BDSM vztahu.

Mysofilie

je druhem sexuálního fetišismu, při kterém jedince sexuálně vzrušuje špína. Jedná se především o páchnoucí nečistoty na těle, jako jsou např. zvratky, výkaly, páchnoucí odpadky, špinavé prádlo nebo použité potřeby menstruační hygieny.

Ň
Ňadra / prsa

jsou párové útvary na přední straně hrudníku. U žen jsou prsy výrazně větší než u mužů. Ženská ňadra obsahují tukovou vrstvu a mléčné žlázy. Na vrcholu prsu se nachází prsní dvorec s bradavkou. Na prsou ženy (a taktéž i mužů, ale moc se o tom neví) se také nachází řada erotogenních zón.

N
Nafukovací panna

patří mezi jedny z nejpopulárnějších masturbačních erotických pomůcek. Jedná se o napodobeninu ženy, v současné době je možné si vybrat z široké nabídky různých materiálů i provedení.

Naratofilie

patří mezi sexuální úchylky, postižený jedinec vyžaduje naslouchání vyprávění různých erotických příběhů a historek. Ke vzrušení může dojít i při vulgární komunikace s partnerkou nebo partnerem.

Narcismus

či sebeláska je charakterizován přehnaným obdivem k vlastní osobě, arogantním chováním a nedostatkem empatie vůči druhým osobám.

Nechráněný sex

tj. sex bez kondomu je pro mnoho lidí příjemnější, především tedy pro muže. Zároveň ale dochází ke zvýšení rizika nechtěného otěhotnění a přenosu pohlavních chorob.

Necking

vzájemné mazlení partnerů, ovšem jen od pasu nahoru.

Needle play

neboli hra s jehlami je tvrdší praktikou spadající do tvrdých B-D-S-M a klinik praktik. Zdravotnickými jehlami se propichuje povrchově kůže, většinou se jehlami nezasahuje hluboko do těla. Mohou se propichovat například i bradavky, stydké pysky u žen, či penis u muže.

Nekrofilie

je sexuální úchylka, která se projevuje erotickou náklonností a touhu po sexuálním styku s mrtvými těly.

Nevěra

označuje milostný poměr probíhající mimo manželství nebo dlouhotrvající vážný vztah. V dřívějších dobách byla nevěra označována jako cizoložství.

Nitroděložní tělísko

je druh antikoncepce, která se zavádí do dělohy. Rozlišujeme tělísko s hormonem - tělísko obsahuje progestin (hormon žlutého tělíska), který zahustí hlen děložního hrdla a to se stane pro spermie neprostupným, zabrání se jim v cestě k vajíčku, takže nemůže dojít k jejich spojení - a tělísko bez hormonu, které se rovněž zavádí do dělohy, ale neobsahuje hormony. Obvykle je založeno na bázi mědi.

Nozofilie

nozofil je sexuálně přitahován lidmi, kteří jsou těžce až smrtelně nemocní. Nozofil má potřebu s ním být až do trpkého konce – tento způsob nakládání s jeho časem je pro něj vrcholně dráždivý a sexuálně stimulující.

Nudismus

vyznavači nudismu mají rádi nahotu. Proto se rádi opalují nazí na plážích, bazénech, či se prochází nazí v přírodě.Cítí se více přirození, když jsou nazí. Pro nudisty existují pláže, bazény, či celá relaxační střediska, kde se mohou bez obav pohybovat nazí.

Nymfomanie

jde o hypersexualitu u žen. U mužů je hypersexualita označována termínem satyriáza. Termín nymfomanie označuje chorobnou touhu ženy po sexu, její zvýšenou nenasytnost a vzrušivost. Pro ženy trpící nymfomanií je jejich intimní život neustále zcela nedostačující.

O
Obřízka

jedná se o chirurgický zásah, při kterém se odstraní předkožka penisu. Provádí se především ze zdravotních, nebo náboženských důvodů.

Odaxelagnia

jedná se o zálibu kousání při milování, kdy dotyčný vyžaduje, aby se do něj partner “zahryzl”.

Omniviant

je označení pro člověka trpícího více deviacemi (parafiliemi) najednou.

Onanismus

je termín, který označuje sexuální odchylku projevující se náruživým a nadměrným sebeukájením prostřednictvím onanie. V nejtěžších případech bývá jedinec sebeukájením až posedlý. Osoby trpící onanismem dávají přednost masturbaci na úkor pohlavního styku a mívají pocit, že nikdo jim to neudělá tak dobře, jako si to udělají oni sami.

Oplození

nazýváno také jako početí. Splynutí mužské a ženské pohlavní buňky (vajíčka a spermie).

Orální antikoncepce

orální znamená, že se aplikuje ústy, tj. jde o tablety/pilulky. Pilulka je mezi ženami časté označení právě pro kombinovanou orální antikoncepci. Kombinovaná znamená, že je tvořena dvěma hormony: estrogenem, ženským pohlavním hormonem a progestinem, syntetickým hormonem žlutého tělíska. Antikoncepce znamená, že po dobu užívání zajišťuje dočasnou ochranu před otěhotněním.

Orální sex

sexuální aktivita, při níž jsou ústy, rty či jazykem stimulovány pohlavní orgány muže nebo ženy. Jde o tzv. orálně-genitální styk, který často slouží jako milostná předehra.

Orgasmus

je pocit sexuální rozkoše, ke kterému dochází během sexuální aktivity. U žen dochází k rytmickým kontrakcím genitálních svalů, včetně dělohy a poševního vchodu, které probíhají s odstupem 0,8 vteřiny. Tyto kontrakce, tedy orgasmus, u žen trvají zhruba třináct až jednapadesát vteřin, což je v průměru déle než u mužů. Zároveň ženy nemají „zotavovací“ období, a tak jsou ihned připraveny na další orgasmus. Projevem sexuálního vzrušení u mužů je erekce – ztopoření penisu. Mužský orgasmus je tedy na rozdíl od toho ženského viditelný. Je obvykle spojen s ejakulací neboli výronem semene. Ejakulát je tekutina bílé až bílošedé barvy, které je v průměru přibližně 0,6 mililitru.

P
Panenská blána

je umístěna ve vchodu do pochvy. Nejčastěji se protrhne při prvním sexu (což může, ale nemusí být bolestivé). K protržení může dojít i dříve, např. při sportu.

Pansexualismus

přesvědčení, že veškeré lidské jednání vychází ze sexuálního pudu.

Parafilie

(jinak deviace) chování, které vybočuje z hranic stanovené normality. Nejčastěji jde o sexuální agresi, pedofilii a sadismus. Ze sexuologického hlediska může být za normální sexuální chování označeno takové, které: odsouhlasili všichni zúčastnění, odehrává se mezi tělesně i duševně dostatečně zralými jedinci, v přímé linii pokrevně nepříbuznými jedinci a které nevede k duševnímu a tělesnému poškození zúčastněných.

Parašutismus

ve světě erotiky jsou parašutisti muži, kteří si ukládají svá varlata do speciálního vaku z kůže či gumy, na který si pak zavěšují různé závaží, případně si připínají elektrody.

Parcialismus

označuje jednu ze tří základních druhů fetišismu. Parcialismus spočívá v tom, že dotyčný jedinec výrazně preferuje nějakou část partnerova těla a celostně jej nevnímá jako objekt své sexuální touhy.

Pareunofobie

neboli strach z pohlavních orgánů se nejčastěji vyskytuje u osob, které byly vychovávány příliš puritánsky.

Pás cudnosti

se ve středověku používal pro zamezení vniku penisu do vagíny – mladé dívky tak byly chráněny před znásilněním, ale i před sexem před domluvenou svatbou. Pásy cudnosti se vyráběly i pro muže.

Pearling

je označením pro specifickou tělesnou modifikaci, při které muži podstupují zákroky, kdy jim jsou pod kůži penisu umístěny jeden nebo více plastových či kovových korálků. Tento zákrok podstupují muži především u piercingových specialistů nebo ti odvážnější se o zavedení korálků snaží sami doma. Důvodem tohoto ne příliš častého zákroku je přesvědčení, že díky korálkům v penisu dopřejí svým partnerkám větší dávku sexuální rozkoše.

Pedofilie

patří mezi sexuální úchylky, která se vyznačuje sexuálním zaměřením na dívky nebo chlapce bez znaků dospívání (nejčastěji ve věku od 5 do 12 let).

Pegging

je sexuální praktika, při které si žena připne speciální dildo, aby si vzala muže zezadu.

Penetrace

penetrací se myslí průnik penisu (nebo například i umělého dilda, či vibrátoru) do tělního otvoru. Tedy například do vagíny, análu či úst. U žen (či mužů) s vytříbenějšími chutěmi může jít i o tzv. dvojitou penetraci, kdy se například zároveň proniká do vagíny a análu jedné ženy – například 2 muži.

Penis / falus / pohlavní úd

mužský nástroj a chlouba, mužský pohlavní orgán. Nadneseně se jedná o mužskou alternativu ženského klitorisu, kdy penisem probíhá část močové trubice se zakončením na špičce žaludu.

Perineum / hráz

jedná se o silnou svalnatou oblast, která se nachází mezi konečníkem a pohlavním orgánem (u žen pochvou, u mužů šourkem). U žen bývá oblast hráze velice namáhána během porodu a z tohoto důvodu bývá také někdy nastřižena. Nastřižení hráze označujeme termínem epiziotomie. Pokud se chce žena vyrovnat nastřižení, je možné jako prevenci provádět již během těhotenství masáž hráze.

Pesar

patří mezi pomůcky, které využívají ženy jako ochranu před početím. Vyrábí se ze silikonu nebo latexu, má tvar kloboučku a je naplněna spermicidní látkou. Zavádí se do pochvy, kde působí jako zábrana před průnikem spermií k vajíčku. Do pochvy se zavádí nejméně 6 hodin před pohlavním stykem, v pochvě může být až 24 hodin. Hlavní nevýhodou je jeho zavádění. Pesar může zavést do pochvy pouze gynekolog.

Petting

mazlení, něžné laskání a hlazení těla jiné osoby, zejména částí, které jsou obvykle zakryty oblečením (například břicho, hýždě, podpaží,…)

Piss / Pissing / Peeing / Zlatý déšť

termín pissing označuje sexuální praktiku, jejíž podstatou je močení na sexuální partnera nebo partnerku. V průběhu pissingu je hlavním zdrojem sexuální vzrušení teplá tekutina – moč (její stékání po těle, její vůně i chuť).

Plush

označuje velice silnou závislost na všech plyšových hračkách. Plus se může projevovat sexuální fixací na hračky z plyšového materiálu – s tím souvisí sebeukájení s nimi, jejich povyšování na více než “hračku” a vyhledávání i specializované pornografie.

Podvazování

je v erotice specifická praktika, při které dochází k částečnému zaškrcování (tzv. podvazování) například ňader a bradavek (u žen), případně varlat a penisu (u mužů).

Pohlavně přenosné choroby

(sexual transmitted deseases) jsou infekční onemocnění, jejichž šíření je vázáno na pohlavní styk a další sexuální praktiky. Přenáší se sekrety sliznic, krví, slinami a spermatem. Postihuje především pohlavní ústrojí, případně močový trakt a jiné orgány. Mezi nejčastější patří syfilis, kapavka, chlamydie, trichomoniáza, infekce hepaviru, genitální herpes, HIV a virová hepatitida typu B. V České republice vzrostl počet případů nákazy - především syfilis a kapavky - mezi lety 2019 a 2020 o téměř 40%!

Pokles spermií

snížení počtu spermií v mužském ejakulátu. Rozsáhlý mezinárodní výzkum zhodnotil tisíce studií a dospěl k závěru, že koncentrace spermií u mužů v západních zemích mezi lety 1973 a 2011 poklesla o 52 % a v současné době prý dále každý rok klesá o 1,4 %. Největší komplikací je, že toho stále o příčinách mužské neplodnosti víme málo. V podstatě nejsou žádné vhodné způsoby, jak zlepšit produkci spermií u neplodných mužů. Pesticidy, látky narušující hormony, strava, stres, kouření, obezita, to všechno jsou možné důvody pro zmíněný dramatický pokles spermií.

Poluce

nechtěný výron ejakulátu v podobě zaschlé bílé skvrny, většinou v noci. Rovněž se tento jev označuje jako „mokré sny“, mimovolný orgasmus nebo orgasmus ve spánku. Naprosto typický je pro chlapce v období puberty, ale výjimečný není ani u dospělých mužů. Nemusí být doprovázen žádnými erotickými sny a přesto se to stane. Je to ale naprosto přirozený jev.

Polyamorie

životní styl, kdy člověk žije v několika milostných vztazích. Je to druh nemonogamního soužití založeného na toleranci a akceptaci dalších vztahů. Zastánci polyamorie tvrdí, že je možné žít ve více vztazích najednou za podmínky, že toto soužití je odsouhlaseno všemi zúčastněnými. Nejedná se pak o nevěru či podvádění.

Pornografie

zjednodušeně na porno. Jedná se o neumělecké znázornění lidského těla nebo sexuálního chování, jehož jediným účelem je podněcovat sexuální pud.

Postkoitální pilulka

není to antikoncepční metoda v přesném slova smyslu, je známá také jako „pilulka po styku”. Tato metoda slouží spíše jako první pomoc a výslovně se nehodí k plánovanému používání.

Předčasná ejakulace

je noční můrou mnoha mužů. Muž nedokáže plně uspokojit ženu kvalitní souloží, protože předčasně ejakuluje (vystříkne sperma). Problémy s předčasnou ejakulací se mnohdy řeší medikamenty, či psychologickým sezením – za tímto zdravotním problémem může být často i nervozita či špatný psychický stav muže.

Předehra

jedná se vlastně o petting, který ale končí sexem. Předehrou u partnerů dojde k vzrušení a potom je sex příjemnějším.

Předkožka

je zdvojená kožní řasa penisu, která obaluje žalud, pokud nemám už erekci. Hlavní úlohou předkožky je udržet žalud citlivý na tření. U některých lidí bývá z náboženských nebo zdravotních důvodů předkožka odstraňována. Tuto proceduru nazýváme jako obřízka. Na celém světě podstoupilo obřízku přibližně 30 – 40 % mužů.

Preejakulát

bezbarvá kapalina, kterou během sexuálního vzrušení vypuzuje močová trubice přes penis až na povrch těla. Vzhledem se preejakulát podobá spermatu, ale chemické složení je rozdílné. Podstatným rozdílem je, že preejakulát neobsahuje spermie.

Priapismus

patří mezi pohlavní onemocnění, konkrétně mezi mužské onemocnění. Priapismus označuje dlouhotrvající až bolestivou erekci, která samovolně neustupuje ani nekončí ejakulací. Většinou předem nedochází k žádným erotickým podnětům.

Prodlužovaná soulož

je forma pohlavního styku, během které se pronikající partner nepokouší ejakulovat v přijímacím partnerovi, ale spíše se snaží co nejdéle zůstat ve fázi pohlavního vzrušení před orgasmem.

Prostata

je přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu u mužů. Prostata dále zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata je u zdravého muže velká přibližně jako vlašský ořech a váží okolo 20 gramů. Najdeme ji pod močovým měchýřem. Předstojná žláza (neboli prostata) je nejpřístupnější z análního otvoru. Při dráždění mužské prostaty mají někteří muži příjemné pocity, které mohou umocnit, či vyvolat orgasmus. Prostata bývá považována za mužský G-bod.

Prostituce

sex za účelem zisku peněz, nebo něčeho jiného.

Pseudonekrofílie

je sexuální deviace, při které pseudonekrofil vyžaduje po své partnerce nebo partnerovi, aby předstíral, že je mrtvý.

Pubické ochlupení

je termín popisující ochlupení rostoucí v oblasti intimních partií (třísel, stehen a genitálií).

Pygismus

je sexuální náklonnost k zadečkům a rektu. Často je pygista až nezdravě závislý na análním sexu.

Pygmalionismus / statuofilie

je sexuální úchylka, při které je sexuální vzrušení způsobeno sochami nebo modely postav. Osoby trpící touto poruchou masturbují před objekty svého vzrušení nebo jim mohou různé mezery, škvíry a výčnělky na sochách a modelech nahrazovat sexuálního partnera.

Pyrofilie

je typem sexuální deviace, která je charakteristická fetišistickou fixací na oheň. Často se pyrofilie pojí také s úmyslným zakládáním požárů, které slouží k vyvolání vzrušení.

Q
Queer

je termín, který pod sebou zahrnuje sexuální a genderové menšiny, které nepatří mezi heterosexuály. Nejedná se o vědecký, ale politický pojem.

Quickie

takzvaná „rychlovka“, je velmi rychlá forma pohlavního styku. Většinou bez předehry, proto je na místě použít lubrikační gel.

Quirt

pod tímto pojmem se schovávají nejrůznější pomůcky potřebné pro spanking neboli pro výprask např. různé bičíky, důtky či rákosky.

R
Retifismus

druh fetišismu zaměřeného na dámské boty se nazývá retifismus. Nejedná se o nebezpečnou úchylku, v lehčích formách partner vyžaduje po své přítelkyni, aby měla během sexu na nohou boty.

Revirginalizace

označuje operativní obnovení panenské blány. Moderní chirurgie nabízí možnosti plastického obnovení panenské blány během operace.

Rimming / Rimjob / Anilingus

uspokojování jazykem. Termín anilingus pochází z latiny (anus = řiť a lingua = jazyk). Řeč je o sexuální praktice spočívající ve stimulaci análního (řitního) otvoru jazykem (líbáním, lízáním, drážděním anální hráze nebo zasunováním jazyka do konečníku partnera).

Roubík / ball gag

je erotická pomůcka používaná v BDSM hrátkách pro ponížení submisiva – roubík zakryje ústa a znemožní mu se hlasově projevovat. Většina roubíků je konstruována tak, že vyplní z velké části ústní dutinu, což zároveň způsobuje omezení v přísunu vzduchu.

Ruined orgasm / zkažený orgasmus

je zákeřná BDMS praktika, která slouží k potrestání mužského submisiva. Prakticky jde o přivedení muže k výstřiku, který mu ale nepřináší žádné příjemné pocity, jen samotný fyzický pocit uvolnění po ejakulaci.

Ruská trojka

při ruské trojce si v posteli užívají 2 muži a 1 žena – ta bývá často pod převahou mužů silně submisivní a jen v podobě sexuální hračky.

S
Sadismus

je opakem masochismu. Předmětem zájmu sadisty je agrese způsobující vzrušení, která je směřována na jinou osobu. Sadismus zahrnuje několik druhů. Některé druhy jiné osoby neohrožují a dají se považovat spíše za zálibu. Jiné však mohou být pro ostatní nebezpečné a mohou končit i smrtí oběti.

Saliromanie / inkvinační pud

je sexuální úchylka, při které je sexuální vzrušení navozeno znečišťováním partnera nebo jiných osob výkaly, močí nebo jinými látkami (např. špína, inkoust, bláto apod.).

Satyriáza

hypersexualita u mužů je nazvaná dle malých řeckých démonů (Satyrů), kteří byli průvodce boha smilnosti Bakchuse.

Selfbondage / samosvazování

neboli sebesvazování je podpůrná technika sebeuspokojování, jejímž cílem je dosažení prožitků jako u bondáže. Při selfbondage se jedná především o to, že dotyčný se sám vlastními silami snaží nasimulovat klasickou bondage.

Semen swapping/ Snowballing

znamená předávání semene. Jedná se o nepenetrativní sexuální praktiku, při které dochází k předávání spermatu z úst do úst. Většinou dojde při styku k ejakulaci do úst jednoho partnera/partnerky, která sperma následně předává. Sperma může být předáváno prostřednictvím líbání, do úst partnera nebo také do úst jiného partnera.

Sendvič / sandwich / hamburger

neboli dvojitá penetrace. Představte si ženu, která je současně penetrována dvěma muži – jeden zepředu do vagíny a druhý zezadu do análu.

Sex mezi stehny / intercrurální sex

je jednou z tzv. nepenetrativních technik. Celkový princip je velice jednoduchý. Muž vloží svůj penis mezi partnerčina lýtka nebo stehna, žena jej pevně sevře a muž začne sebou pohybovat jako během soulože. Během pohybů vzniká poměrně velké tření, proto je dobré při této technice použít lubrikační gel.

Sex po telefonu

virtuální sex, sexuální konverzace mezi dvěma nebo více osobami po telefonu, alespoň jeden účastník masturbuje nebo se zapojuje do sexuální fantazie.

Sexkoučing

patří mezi specifické formy životního koučinku, která se zaměřuje především na osobní rozvoj v oblasti sexuality. Sexkoučing se zaměřuje na emoce, myšlenky, tělesnou i duševního stránku intimního života jedince. Sexkoučing pomáhá lidem nejčastěji řešit obtíže s erekcí, předčasnou ejakulací, nedostatkem libida, problémy s dosažením orgasmu, navazování vztahů či vztahu k vlastnímu tělu.

Sexting

posílání zpráv a videí se sexuálním obsahem.

Sexuální delikvence

( delikt = trestný čin) jedná se o trestné činy, které nějakým způsobem souvisí s pohlavním vzrušením pachatele nebo objektu zájmu. Většinu sexuálních deliktů páchají jedinci, kteří nejsou sexuálně deviantní! Sexuální delikt je kategorie, která není zákonem přesně vymezena. Za některými nesexuálními delikty stojí sexuální motivace - jak majetkové, tak násilné trestné činy mohou být spáchány ze žárlivosti, zamilovanosti či v důsledku partnerského konfliktu.

Sexuální deviace

chování, které vybočuje z hranic stanovené normality, v současné době se v odborné literatuře uvádí spíše termín parafilie. Nejčastěji jde o sexuální agresi, pedofilii a sadismus. Ze sexuologického hlediska může být za normální sexuální chování označeno takové, které: odsouhlasili všichni zúčastnění, odehrává se mezi tělesně i duševně dostatečně zralými jedinci, v přímé linii pokrevně nepříbuznými jedinci a které nevede k duševnímu a tělesnému poškození zúčastněných.

Sexuální nátlak

vynucování si sexu na oběti, která je určitým způsobem odkázána na pachatele. Nejde o bezbrannost (viz znásilnění), oběť má určitý prostor ke svobodnému rozhodování, pokud se nejedná o patologickou závislost. Může jít o závislost psychickou - oběť je ovlivněna například tvrzením pachatele, že je léčitel či může jít o jednání z pozice moci (lékař, nadřízený, partner…), ale i o závislost fyzickou, kdy je oběť přesvědčena o tom, že pokud se nepodvolí, přijde o domov, finanční příjem, zaměstnání atd. Sexuální nátlak je často spojen s pohrůžkami či přímo s fyzickým násilím.

Sexuální obtěžování

představuje nevhodné chování sexuální povahy, v jehož důsledku vznikají nepříjemné pocity, dochází ke snížení lidské důstojnosti a je negativně ovlivněna komunikace s druhými. Patří sem např. vtipy se sexuálním obsahem, sexuálně podbarvené řeči a poznámky, posílání emailů s obsahem, jež má sexuální podtext; dotýkání, poplácávání po různých částech těla; vymáhání sexuálního styku.

Sexuální obtěžování na pracovišti

Zákoník práce sexuální obtěžování definuje v § 9 jako „jednání sexuální povahy v jakékoliv formě, které je dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, které ovlivní výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů. V případě sexuálního obtěžování se rozhodně jedná u poškozeného o nepříznivé pracovní podmínky. Pokud by zaměstnavatel byl nečinný, mohl by přicházet v úvahu jeho postih ve smyslu zákona č. 251/2005 o inspekci práce v důsledku toho, že zaměstnavatel nezajistil rovné zacházení se všemi zaměstnanci ve smyslu § 11 odst. 1 písm. a) výše uvedeného zákona. Za takovýto přestupek by bylo možné uložit pokutu až do výše 400 000,-Kč.

Sexuální pomůcky

pomůcky, které zvyšují erotické napětí a následný sexuální prožitek. Jde například o bondážní pásky, lana, důtky, obojky, pás cudnosti, pouta, roubíky, harnessy, stran-on postroje, svorky na bradavky, anální kolíky, erekční a vibrační kroužky, dilda, erotické kostýmy, vakuové pumpy, návleky na penis, návleky na prst, vibrátory, venušiny kuličky, umělé vagíny, masturbátory a pod. Podrobný popis erotických pomůcek lze najít na webových stránkách erotických e-shopů.

Sexuální terapeut

pomáhá svým klientům přijít na to, proč nejsou spokojeni se svým sexuálním životem. Tito lidé většinou nemají tušení, jak napravit vše, co je brzdí, nedokáží určit, v čem je problém. Sexuální terapeuti pomáhají svým pacientům přijít tomu na kloub a vymyslet řešení. Sexuální problémy se mohou rodit z mnoha různých příčin - mohou to být fyzické či psychické příčiny, ale i výsledky minulých vztahů.

Sexuální zneužívání

jakýkoliv sexuální kontakt s nezletilým člověkem mladším 15-ti let a sexuální kontakt s osobou, která s tím nesouhlasí a někdo ji k tomu nutí.

Shemale

je slangové označení pro transsexuála. Jedná se o jedince, který má na svém těle ženské i mužské pohlavní znaky (tzn. prsa i penis).

Sitofilie

sexuální úchylka, při které je daný člověk vzrušován představou, že pojídá různé potraviny. Své vzrušení může být způsobeno i přípravou jídla. Určité potraviny mohou svým tvarem vzrušovat nejenom při pohledu, ale i při zavádění – to nejspíše znají ženy, které mnohdy zkoušejí svoji penetraci „přírodními dildy“ v podobě okurek, banánů, lilků a dalších plodin.

Skatofilie

označuje druh fetišismu, při kterém je dosaženo vzrušení prostřednictvím anonymních telefonátů s erotickým obsahem. Je to otravnější verze klasického sextingu.

Skupinový sex

sex s více než dvěma lidmi, obvykle jsou to tři nebo čtyři. Mohou si spolu užívat i desítky lidí (viz bukkage, gang bang, swingers párty) kteří jsou zcela nazí, ale také mohou být částečně oblečení.

Sleep sex / sexsomnia

termín sexsomnia označuje jednu z poměrně vzácných poruch, při které se člověk užívá sex v průběhu spánku. Jedná se o sexuální aktivitu ve spánku, kterou si člověk po probuzení nepamatuje. V současné době je sexsomnia již zařazena do klasifikace nemocí jako určitá forma náměsíčnosti.

Soft/Bezpečné sexuální praktiky

jde o takové sexuální praktiky, při kterých riziko zranění některého z účastníků nehrozí nebo je velmi malé. Součástí bezpečného sexu je také použití ochranných pomůcek, které zabrání nechtěnému početí!

Somnofilie

je sexuální deviace charakteristická sexuálním vzrušením ze spících lidí. Spící osoby mohou být partnerkami somnofila, ale se může jednat i o úplně cizí osoby.

Soulož

penilně-vaginální styk (soulož čili koitus), tedy vložení ztopořeného penisu muže do vaginy ženy. Do užšího významu se někdy počítá i penilně-anální styk.

Spanker

označuje osobu, kterou sexuálně vzrušují výprasky, ať už se jedná o pozici vyplácejícího nebo vypláceného.

Spanking

výprask, bití, které provozují zastánci např. BDSM jako součást erotických a sexuálních her.

Spektrofilie

označuje poruchu, která je řazena mezi parafilie. Jedná se o sexuální úchylku projevující se vzrušením z představy sexuálního styku s duchy. Nejčastěji se objevuje v období puberty a přetrvává do vyššího věku, mnohdy bývá doprovázena i dalšími psychickými poruchami.

Spermatorea / semenotok

je termín označující samovolný výron semene nebo samovolné odcházení spermatu. Spermatorea nebývá obvykle doprovázena erekcí ani orgasmem. Důvodem samovolného výronu semen je především porucha nervového vegetativního systému (tj. nervy zásobující nervovými vlákny hladkou svalovinu orgánů, kůže, žláz, cév a srdce).

Spermie

jinými slovy „ejakulát“, mléčně bílý (někdy i lehce nažloutlý) výměšek s viskozitou samčích (mužských) pohlavních žláz, který se skládá ze spermií a semenné plazmy. Spermie jsou produkovány ve varlatech, semenné plazma pak v pohlavních žlázách. Vlastnosti každého osobitého ejakulátu jsou dány věkem muže, jeho stravováním nebo zdravotními dispozicemi. Ejakulát má jednu hlavní funkci – přenášení spermií za účelem rozmnožování svého druhu, jeho úkolem je tedy oplodnit vajíčko ženy.

Spread Eagle Tie

patří mezi základní sexuální polohy vyznačující se pozicí, při které člověk natáhne horní končetiny (vzpaží nebo upaží) a současně široce roztáhne dolní končetiny. Tělo tak vytváří tvar připomínající písmeno X.

Squirting

dráždění pochvy (ruce, ústa), které vede k mokrému orgasmu/výstřiku ženy

Stimulace bradavek

technika, při níž dochází k sání a kousání bradavek sexuálního partnera.

Stimulace penisu

uchopení penisu celou rukou, většinou spojené s pohybem ruky na penisu.

Striptýz

erotická varianta jakéhokoliv tance, při kterém tanečnice/tanečník ze sebe svléká oblečení (rychlost záleží na hudbě a choreografii), dokud není bez něj, nebo jen ve spodním prádle. Hlavním účelem erotického tance je vyvolat sexuální touhu.

Stydké pysky / labia

jsou malé kožovité výčnělky na ženské vagíně – odborně se nazývají labia. U každé ženy mají odlišný tvar – některé mohou výrazněji zakrývat vstup do pochvy, jiné jsou skoro nepostřehnutelné. Rozdělují se ještě na velké (vnější) a malé (menší) – v horní oblasti malých stydkých pysků je pod „kápí“ ukryt poštěváček.

Submisivita

je opakem dominance, jedná se o podřízeného jedince či podřízenou roli v BDSM. Jde o rozdělení rolí, kdy se submisivní jedinec takzvaně ,,trestá” za použití erotických pomůcek: bondážní pásky, lana, důtky, obojky, pás cudnosti, elektrošoky, pouta, roubíky, harnessy, svorky na bradavky, anální kolíky, erekční a vibrační kroužky, dilda, erotické kostýmy a pod.

Sukuba

je ve staré mytologií démonem ženského pohlaví, který svádí nebohé muže a využívá je ke své potěše. Sukuba své oběti sexuálně vysává a využívá – mnohdy až ke smrti.

Sumata

sexuální praktika, kdy se penis tře o ruce, stehna, či velké stydké pysky až k ejakulaci bez vaginálního styku.

Swingers párty

naplánovaná a organizovaná zábava, která se většinou odehrává v ,,klubové “ místnosti, která je k tomuto účelu určena. Účastníci jsou zde dobrovolně, přicházejí většinou v páru nebo může přijít žena samotná. Samotným mužům býva vstup zakázán. Součástí swingers párty je často i program. Samozřejmostí je použití kondomů, k dispozici jsou oddělené pokoje, sprchy, ručníky atd. Sex mohou provozovat páry, které spolu přišli, spolu s dalším člověkem či párem, pokud se tak dohodnou. Vše stojí na dobrovolnosti a souhlasu! Na bezpečí dohlíží organizátor, případně k tomu určená ochranka.

Switch

značíme osoby, které si během sadomasochismu pravidelně střídají podřízenou a nadřazenou postavení. Pokud dojde k sadomasochistické sexuální interakci, označuje jako switch osobu, která je na jednou osobou nadřazená a ve vztahu k druhé je osobou, která se podřizuje.

Symforofilie

je sexuální vzrušení a ukájení během sledování automobilových nehod nebo katastrof. Tato netradiční parafilie je poměrně vzácná a netrpí ji mnoho lidí jako například neškodným footfetishem či jinými sexuálními úchylkami.

Š
Španělské mušky

jsou považovány za afrodiziakum, které nabudí libido a zlepší sexuální výkonnost. Po pozření španělských mušek dochází k velice intenzivnímu prokrvení pohlavních orgánů, které jsou citlivější.

Španělský sex (tittifuck)

dráždění penisu mezi naolejovanými ňadry.

T
Tantra

je termín označující styl meditace a rituálů, které vznikly v Indii před více než 15. stoletími. Součástí tantry jsou meditace, jóga a sebepoznání. Pojem tantra lze přeložit jako „pojednání“, doslovně „tkalcovský stav“. Podstatou tantry je navýšení osobní energie a pozvednutí ducha. Součástí tantry je mnoho různých technik, jednou z nich je i tantrický sex.

Těhotenství

též gravidita představuje proces, během kterého se v děloze ženy vyvíjí dítě. Začíná početím, kdy dochází k oplodnění a formování oplodněného vajíčka a končí porodem, císařským řezem nebo interrupcí.

Testosteron

je hormon steroidní povahy spadající do skupiny androgenů. Jedná se o mužský pohlavní hormon (androgen). Testosteron vzniká v tzv. Leydigových buňkách, které se nacházejí ve varlatech. Ovlivňuje spermatogenezi a vývoj sekundárních pohlavních znaků.

Timofilie

je sexuální úchylka, která je charakterizována vzrušením jedince z představy bohatství a moci. Nejde jen o lásku k penězům. Říká se, že čím více mají osoby trpící timofílií peněz a vlivu, tím více to požadují a jejich vzrušení narůstá a sílí.

Trampling

představte si muže, který nechá po sobě šlapat ženu. Užívá si její kroky, přestože může mít na nohou i boty s vysokým a ostrým podpatkem. Tak přesně vypadá milovník tramplingu – neboli šlapání. Trampling patří do BDSM. Může mít mnoho podob, kdy muž je submisivní a má rád bolest, nebo je „foot fetišista“ a miluje pohled na nahé nohy, které se ho dotýkají.

Transsexuál

člověk, u něhož je v není v souladu anatomické pohlaví a psychické vnímání vlastního pohlaví. Projevuje se tím, že takový člověk touží být opačným pohlavím, mít jeho tělesné znaky a projevy. Je to člověk, který má buď primární pohlavní znaky muže, ale cítí se být ženou, nebo má primární pohlavní znaky ženy, ale cítí se mužem.

Transvestitismus

představuje částečnou poruchu pohlavní identity. Častěji se objevuje u mužů. Transvestitu vzrušuje převlékání do šatů opačného pohlaví nebo vystupování v roli opačného pohlaví.

Trestní odpovědnost

věková hranice, odkdy je člověk trestně odpovědný za své činy a může za ně být trestně stíhán a odsouzen. Trestní odpovědnost u případů vražd a znásilnění v České republice je v současné době stanovena na 15 let. Věková hranice pro zákonný sex je také 15 let.

Tribadismus

vzájemná masturbace v lesbickém sexu, při které žena otírá svou vulvu o partnerčino tělo za účelem sexuálního vzrušení.

Trichofilie

je psychická porucha, kterou lze charakterizovat vzrušením člověka při pohledu nebo doteku na vlasy nebo ochlupení.

Tušérství

je typem sexuální úchylky. Tušéři dosahují vzrušení prostřednictvím doteků na intimních místech anonymních ženských objektů. Tušér obvykle jakoby náhodou sáhne např. v dopravním prostředku nebo parku na ňadro, zadek nebo genitální oblast kolemjdoucí ženy. Jedná se o mírnější formu sexuální agrese.

U
Upskirt

je anglické označení pro místo pod sukní (sukně nahoru). Současně se jedná i o sexuální fetiš spojený s prvky voyeurismu, kdy voyer sleduje ženy v sukních a co mají pod nimi.

Urtikace

s tímto výrazem se v praxi nejspíš nesetkáte, jelikož touto odchylkou trpí málokdo. Jedná se totiž o zálibu ve šlehání kopřivami.

Uzdička

neboli frenulum je tenký, velice citlivý a nervy protkaný kousek kůže, která upíná předkožku na penis. Při obřízce se uzdička přeruší a předkožka odstraní.

V
Vabbing

Vabbing, odvozený z anglických slov vaginal dabbing, vychází z přesvědčení, že sekret z ženských genitálií obsahuje feromony, které hrají klíčovou roli při sbližování s potenciálním partnerem. Vabbing vznikl jako virální termín na sociální síti Tiktok a nabádá ženy, aby používaly svůj vaginální sekret jako parfém. Lékaři varují před možnými infekcemi.

Vaginální flatulence

označuje zvuk připomínající prdění, který se během sexu občas ozve z pochvy. Jednoduše řečeno se jedná o únik vzduchu z pochvy.

Vaginální kroužek

druh krátkodobé antikoncepce, kroužek se jednou měsíčně zavádí do vaginy, po 3 týdnech se vyjme a následuje sedmidenní pauza, kdy se dostavuje menstruační krvácení.

Vaginální penetrace

jde o ty sexuální polohy, při nichž penis proniká do pochvy. Musí dojít ke spojení pohlavních orgánů muže a ženy (viz koitus).

Vaginismus

označuje náhlé a bolestivé stažení svalstva pochvy a pánevního svalstva, které znemožňuje uskutečnění soulože.

Vampirismus

sexuální úchylka, kdy k uspokojení dochází pozorováním krve, sáním krve a podobně.

Varlata

samčí pohlavní žlázy vejčitého tvaru, ve kterých dochází k vývoji mužské pohlavní buňky – spermie. Jako endokrinní žláza, varlata produkují rovněž pohlavní hormony, především pak testosteron. Varlata jsou párovým orgánem, speciálně u člověka je levé varle větší a sestouplejší než pravé.

Vasektomie

mužská sterilizace. Být sterilní znamená, že muž nevylučuje žádné spermie do ejakulátu. Toho se dosáhne přerušením chámovodů – kanálků, které z nadvarlete vedou do močové trubice. Po dosažení ejakulace spermie proudí přes chámovod a močovou trubici ven z těla. Jelikož se během vasektomie chámovody přeruší, při dalších ejakulacích se spermie v ejakulátu nenacházejí a nemůže tak dojít k oplodnění. Během zákroku chirurg tyto kanálky trvale přeřízne. Chámovody sice lze opětovně sešít a znovu obnovit plodnost, ale čím déle od vasektomie se zákrok obnovení provede, tím nižší je šance, že bude spojení úspěšné. Po vasektomii potrvá přibližně 3 měsíce, než bude ejakulát zcela bez spermií. Jisté minimální riziko oplodnění i přes vasektomii existuje. Šance je asi 15 z 10 000 případů, což je 0,15 % riziko.

Veggie sex

je slangový název, který můžeme do češtiny přeložit jako zeleninový nebo vegetariánský sex. Jedná se tedy o sex bez zásunu, bez přímého splynutí dvou pohlavních orgánů.

Venušin pahorek

je označení pro jednu z nejlákavějších a nejerotičtějších křivek ženského těla. Jedná se o malou měkkou vyvýšeninu, která má pojmenování podle římské bohyně krásy a lásky Venuše.

Venušiny kuličky

oblíbená erotická pomůcka pro ženy, která přináší nejen vlnu rozkoše, ale také má ověřené zdravotní benefity. Venušiny kuličky se poprvé objevily již v pátém století a od té doby si získaly srdce milionů žen. Pokud si je půjdete koupit, nechte si vždy odborně poradit typ a správné použití!

Volumizér erekce

jde o doplňky stravy, které mírně roztahují cévy, a tím zlepšují a zrychlují prokrvení penisu. Penis nabývá na objemu (z ang. volume – objem) a díky tomu se opticky zvětšuje, erekce je pevnější a trvá déle. Nejsilnější volumizéry erekce jsou kanadský Vimax, česká Proerecta nebo slovenský Zerex.

Voyeurismus

je vzrušení z pozorování druhých, když jsou nazí nebo se účastní sexuálního aktu. A i když potěšení plyne především z pozorování druhých, klidně tento fetiš může zahrnovat i jejich poslouchání při sexu nebo vyprávění o sexuálním zážitku. I když vám to možná může znít zvláštně, tito lidé se nechávají pozorovat (poslouchat, nebo vypráví) voyeurem dobrovolně. Je to založené na vzájemné dohodě!

W
Wet dreams

jinak také nazýváno jako „mokré sny“ nebo poluce, jedná se o samovolný výron semene, například během spánku, kdy se může zdát erotický sen. Mohou se objevovat v době dospívání.

Wetlook

neboli v překladu mokrý vzhled. Jedná se o zálibu v mokrém oblečení. A je jedno, zda dotyčného vzrušuje pohled na někoho zmáčeného či si sám užívá, že je v mokrém oblečení.

X
Xenofílie

Obecně se tak označuje náklonnost k cizím lidem, tedy záliba v sexu s cizími lidmi.

Y
Yoni

tantrické označení vagíny. Toto slovo také znamená: zdroj, místo klidu, otvor nebo hnízdo.

Z
Závislost na sexu

je nadměrná potřeba sexuálního uspokojení, která může vést až k léčbě. Podle výzkumů vědců ze švédského institutu za touto závislostí stojí nadbytečná produkce oxytocinu - hormonu lásky. Závislý jedinec nemůže ovlivnit své chování, což má negativní dopady na vztahy a často končí depresí či úzkostí. Závislost na sexu může být v současné době označována jako zdravotní diagnóza.

Znásilnění

čin, při kterém pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy k pohlavnímu styku nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti. Pro účely trestního stíhání pachatele se za pohlavní styk považuje jakýkoliv způsob ukájení pohlavního pudu na těle jiné osoby. Může jít o soulož, orální sex, anální pohlavní styk, masírování penisu rukou, zasouvání prstů či vkládání předmětů do vagíny, osahávání prsou, ohmatávání genitálií muže či ženy.

Znásilnění z nedbalosti

v trestním právu ČR je znásilnění definováno násilím a vykonáním pohlavního styku na druhé osobě. Ve Švédsku lze ale spáchat znásilnění i nedbalostně (od roku 2018), přičemž nedbalost je taková forma zavinění, při které pachatel nechce, aby následek ,,špatně dopadl.” Nedbalostní znásilnění je ve Švédském trestním zákoníku definováno takto: pokud někdo jedná hrubě nedbale vzhledem k okolnosti, zda se druhá osoba účastní styku dobrovolně, dopouští se nedbalostního znásilnění. Takové ujištění můžeme získat vnímáním chování druhé osoby - dobrovolnost může druhá osoba vyjádřit slovně, chováním/skutkem nebo jinou cestou! Prvním judikátem ve Švédsku bylo odsouzení muže za nedbalostní znásilnění v roce 2019. Odsouzený muž provedl soulož na partnerce, která ho předem upozornila, že v daný den s ním nechce mít sex!

Zoofilie/zooerastie

je zakázaná sexuální praktika, při které dochází k ukájení při erotickém styku se zvířaty. Tato praktika je ve většině států zakázaná a trestně postihovaná. Zoofilie (jinak i zooerastie) bývá často zařazována pod parafilie. Zoofilové mají pro své choutky dvě označení: zoofil při svých hrátkách přináší potěšení nejen sobě, ale i zvířeti, sodomita (v anglickém originále nazývaný jako bestialist) se zaměřuje na potěšení pouze své.

Ž
Ženská viagra

se říká růžové pilulce na podporu ženského libida. V Americe již před několika lety schválili její prodej. Flibanserin je pilulka pro ženy trpící frigiditou, měla by jim tedy pomoci se vzrušivostí. Obchodní název je Addyi a v Americe byl schválen v roce 2015 (až na potřetí).

Ženské vajíčko

jde o ženskou pohlavní buňku, která se vyvíjí ve vaječnících (ováriích). Vajíčko má průměr asi 0,1 mm a je v něm založeno okolo 2 milionů zárodečných buněk. Žena má dva vaječníky, ve kterých je několik set tisíc nezralých vajíček, ze kterých dospěje během menstruačního cyklu jedno k ovulaci, tj. je připraveno k oplodnění mužskou pohlavní buňkou - spermií.

Žiletkářství

jde o úchylku, při níž muže vzrušuje, když s pomocí žiletky ničí ženám oblečení.