28. 03. 2022
Člověk, stejně jako ostatní savci, je vybaven vzorci chování pro krizové situace. Jejich účelem je zajistit přežití organismu v situaci bezprostředního ohrožení. Tyto krizové reakce nejsou spouštěny vědomě; ovládá je vývojově nejstarší část mozku, amygdala, a spouští je v reakci na podněty, které vyhodnotí jako kritické, aniž by je postoupila dalším částem mozku k vědomému zpracování. Jinými slovy, tyto reakce nastávají automaticky mimo vaši vědomou kontrolu.
Základní krizové reakce jsou tři, široce známé jsou ovšem pouze dvě: útěk a boj. Třetí krizovou reakcí je zamrznutí. To naneštěstí zůstává stranou pozornosti, jakkoliv je – alespoň v případě fyzického napadení – jednou z nejčastějších. Z nedávné švédské studie, publikované v Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, vyplynulo, že ze vzorku 300 žen, které se staly obětí sexuálně motivovaného trestného činu, 70 % z nich postihla dočasná paralýza, která jim bránila v aktivní obraně nebo dokonce i jen křiku. 50 % pak cítilo extrémní paralýzu, při které nebyly vůbec schopny ovládat své tělo.
Prvním krokem k pochopení takové situace jsou informace. Je potřeba pochopit, že zamrznutí je normální reakce organismu na krizovou situaci, ne individuální selhání. Dočasná neschopnost se bránit nemá nic společného s vaším odhodláním, fyzickou kondicí nebo schopnostmi. Zamrznutí těla i mysli není souhlas k sexu a „ne“ znamená „ne“, i když je řečeno jednou a potichu.
Předejít fenoménu zamrznutí lze i přípravou, například absolvováním dobrého kurzu sebeobrany. Tedy takového kde, o fenotokménu zamrznutí mluví, vysvětlí vám jak vzniká a hlavně jak mu předejít. Správným způsobem nácviku (a nemusí být vůbec dlouhý, mluvíme o řádu hodin) se dá riziko zamrznutí omezit na minimum. Například na všech našich kurzech mluvíme o fenoménu zamrznutí hned na první hodině…
Známé pravidlo “3 U”: Ustrnutí - Úprk - Útok.